Fejlskøn og kursændring skyld i kæntring

En stor og hurtig kursændring var sammen med fejlskøn om lastens sammensætning årsagen til Sirius Højs pludselige kæntring uden for Bogense havn. Det viser den nu offentliggjorte søulykkesrapport. De to besætningsmedlemmer nåede at redde sig ud af skibet.

En hurtig kursændring fik lasten til at forskubbe sig, så Sirus Høj i løbet af få sekunder lagde sig på siden..

Sirus Høj var den 10 marts 2018 i gang med et uddybningsarbejde ud for Bogense, da skibet på vej tilbage til havnen fuldt lastet pludselig kæntrede i løbet af få sekunder. To besætningsmedlemmer var ombord, en i styrehuset og en i gravemaskinens førerhus. Det lykkedes dem begge at komme ud og blive reddet i land.

Havarikommissionen iværksatte straks en undersøgelse, der afdækker, “hvilke tekniske omstændigheder, der pludselig fik Sirius Høj til at kæntre” og hvilke faktorer, der førte til, “at skibets besætning ikke havde en erkendelse af, at skibet var i fare for at kæntre.”

Søulykkeundersøgelsen, der nu er offentliggjort, konkluderer følgende:

“Havarikommissionen konkluderer i rapporten, at kombinationen af en stor og hurtig kursændring samt lastens tyngde og materialesammensætning med frie væskeoverflader medførte et krængende moment, som var større end skibets oprettende moment. Det kunne konstateres, at skibet ikke havde redskaber til effektivt at bestemme skibets stabilitet efter lastningen. Derfor beroede bestemmelsen af skibets stabilitet på et skøn. Lasten havde en større vægtfylde, end besætningen havde forventet. Derfor havde skipperen ikke en erkendelse af, at skibet var i fare for at kæntre, da han foretog en hurtig og stor kursændring.”

Læs hele Havarikommissionens rapport om kæntringen HER

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Historisk skib angrebet i Hormuzstrædet

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Tre arkitektteams skal forme fremtidens Fregatten Jylland

Annonce

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

31.08.2026Maritimedanmark.dk

47 skibe klar til Limfjorden Rundt

28.08.2026Maritimedanmark.dk

Forskning: Skibsvrag fra verdenskrigene forurener danske farvande

21.08.2026Maritimedanmark.dk

US Navy overvejer at navngive nyt hangarskib efter Trump

21.08.2026Maritimedanmark.dk

Danske Flådeskibe i britisk fregatsamarbejde

21.08.2026Maritimedanmark.dk

Tyskland: Den ukrainske stat stod bag sprængning

19.08.2026Maritimedanmark.dk

Thorbjørn skal fremover sejle i Grønland

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle