Farvandsvæsenet afviser kritik af Danpilot

Det er ikke korrekt, når de private udbydere hævder, at DanPilot har nedsat taksterne i konkurrencemæssig henseende. Det skriver Farvandsvæsenet i en kommentar til de udtalelser, Dan Pilot Service er kommet med, bl.a. her på maritimedanmark.dk

Kommentar :

I flere medier har det i de sidste dage være hævdet, at Det Statslige Lodsvæsen, DanPilot, konkurrerer på ulige vilkår med de private lodserier.

Det Statslige Lodsvæsen, DanPilot, er udsat for konkurrence på markedet for regionallodsninger. For at overholde konkurrencereglerne har DanPilot bl.a. indført omkostningsbaserede takster fra den 1. oktober 2009.

Indførelsen af omkostningsbaserede takster har i praksis betydet, at taksterne er steget på de fleste lodsninger, men taksten er dog også blevet sat ned på et mindre antal lodsninger.

Farvandsvæsenet og Det Statslige Lodsvæsen forventer, at taksterne på regionallodsninger vil stige med ca. 26 pct. i gennemsnit i 2010. For gennemsejlingslodsningerne forventes en stigning på ca. 21 pct. i gennemsnit. Det er således ikke korrekt, når de private udbydere hævder, at DanPilot har nedsat taksterne i konkurrencemæssig henseende.

Det Statslige Lodsvæsen er helt selvfinansierende og modtager ingen offentlig støtte. Det betyder bl.a., at Det Statslige Lodsvæsen selv må udrede renter og afdrag på dets lån. Det medvirker også til at sikre, at Det Statslige Lodsvæsen ikke udkonkurrerer private operatører på unfair vilkår.

Det Statslige Lodsvæsen har haft underskud på driften i de seneste par år og har oparbejdet en betydelig gæld. Der er derfor iværksat en økonomisk genopretningsplan.

Det Statslige Lodsvæsen modtager heller ingen offentlig støtte til genopretningen, men må selv skaffe midlerne hertil fra driften. Det er således heller ikke korrekt, når det hævdes, at Det Statslige Lodsvæsen kan gældsætte sig uden konsekvenser.

Et privat lodseri har klaget til Konkurrencestyrelsen og Forsvarsministeriet over Det Statslige Lodsvæsens forretningsmetoder. Farvandsvæsenet og Det Statslige Lodsvæsen er ikke enig i klagepunkterne og imødeser i den forbindelse Konkurrencestyrelsen afgørelser i disse sager.

Det Statslige Lodsvæsen har i øvrigt forsyningspligt både for regional- og gennemsejlingslodsninger i danske farvande.

Det betyder i praksis, at Det Statslige Lodsvæsen - i modsætning til private operatører - er tvunget til at opretholde et meget dyrt beredskab. Det giver de private lodsudbydere en klar konkurrencefordel på omkostningssiden.

Desuden kan de vælge at operere netop i de områder, hvor indtjeningen er størst. Det har blandt andet givet udslag i, at et privat lodseri har udkonkurreret Det Statslige Lodsvæsen i Fredericia og i praksis nærmest er monopolist i dette lukrative område.

Det er således generelt ikke vurderingen, at Det Statslige Lodsvæsen konkurrerer på ulige vilkår. Tværtimod har Det Statslige Lodsvæsen en lang række af omkostningstunge forpligtelser, der gør konkurrencesituationen i forhold til private udbydere til en hæmsko.

Kilde: Farvandsvæsenet

Norisol A/S

Sponseret

Invitation til reception

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS skal gøre plads til konkurrent på færgerute

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Gigantskib sikkert under Storebæltsbroen

Annonce

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Diamond Line åbner ny ugentlig rute til Aarhus

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Handelsskibe i kø for eskorte

28.09.2026Maritimedanmark.dk

Houthier til EU: Europæiske skibe bliver ikke angrebet

28.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand hærger fragtskib på tredje døgn

28.09.2026Maritimedanmark.dk

Sikkerhedsvurdering mørklagt: Kun 30 centimeter op til broen

26.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd afleverer nyt bud på ZIM efter israelsk modstand

25.09.2026Maritimedanmark.dk

Molslinjen overtager lille svensk færgerute

25.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansk start-up afslører omfattende AIS-spoofing i Sortehavet

Jobmarked

Se alle

Scandlines

Elektriker til Scandlines

Vil du bruge din el-tekniske faglighed i et maritimt miljø, hvor driftssikkerhed, teknologi og samarbejde går hånd i hånd?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

14.10.2026

Odense Havn

Sales Manager til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle