Farvandsvæsenet afviser kritik af Danpilot

Det er ikke korrekt, når de private udbydere hævder, at DanPilot har nedsat taksterne i konkurrencemæssig henseende. Det skriver Farvandsvæsenet i en kommentar til de udtalelser, Dan Pilot Service er kommet med, bl.a. her på maritimedanmark.dk

Kommentar :

I flere medier har det i de sidste dage være hævdet, at Det Statslige Lodsvæsen, DanPilot, konkurrerer på ulige vilkår med de private lodserier.

Det Statslige Lodsvæsen, DanPilot, er udsat for konkurrence på markedet for regionallodsninger. For at overholde konkurrencereglerne har DanPilot bl.a. indført omkostningsbaserede takster fra den 1. oktober 2009.

Indførelsen af omkostningsbaserede takster har i praksis betydet, at taksterne er steget på de fleste lodsninger, men taksten er dog også blevet sat ned på et mindre antal lodsninger.

Farvandsvæsenet og Det Statslige Lodsvæsen forventer, at taksterne på regionallodsninger vil stige med ca. 26 pct. i gennemsnit i 2010. For gennemsejlingslodsningerne forventes en stigning på ca. 21 pct. i gennemsnit. Det er således ikke korrekt, når de private udbydere hævder, at DanPilot har nedsat taksterne i konkurrencemæssig henseende.

Det Statslige Lodsvæsen er helt selvfinansierende og modtager ingen offentlig støtte. Det betyder bl.a., at Det Statslige Lodsvæsen selv må udrede renter og afdrag på dets lån. Det medvirker også til at sikre, at Det Statslige Lodsvæsen ikke udkonkurrerer private operatører på unfair vilkår.

Det Statslige Lodsvæsen har haft underskud på driften i de seneste par år og har oparbejdet en betydelig gæld. Der er derfor iværksat en økonomisk genopretningsplan.

Det Statslige Lodsvæsen modtager heller ingen offentlig støtte til genopretningen, men må selv skaffe midlerne hertil fra driften. Det er således heller ikke korrekt, når det hævdes, at Det Statslige Lodsvæsen kan gældsætte sig uden konsekvenser.

Et privat lodseri har klaget til Konkurrencestyrelsen og Forsvarsministeriet over Det Statslige Lodsvæsens forretningsmetoder. Farvandsvæsenet og Det Statslige Lodsvæsen er ikke enig i klagepunkterne og imødeser i den forbindelse Konkurrencestyrelsen afgørelser i disse sager.

Det Statslige Lodsvæsen har i øvrigt forsyningspligt både for regional- og gennemsejlingslodsninger i danske farvande.

Det betyder i praksis, at Det Statslige Lodsvæsen - i modsætning til private operatører - er tvunget til at opretholde et meget dyrt beredskab. Det giver de private lodsudbydere en klar konkurrencefordel på omkostningssiden.

Desuden kan de vælge at operere netop i de områder, hvor indtjeningen er størst. Det har blandt andet givet udslag i, at et privat lodseri har udkonkurreret Det Statslige Lodsvæsen i Fredericia og i praksis nærmest er monopolist i dette lukrative område.

Det er således generelt ikke vurderingen, at Det Statslige Lodsvæsen konkurrerer på ulige vilkår. Tværtimod har Det Statslige Lodsvæsen en lang række af omkostningstunge forpligtelser, der gør konkurrencesituationen i forhold til private udbydere til en hæmsko.

Kilde: Farvandsvæsenet

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

23.04.2026Maritimedanmark.dk

USA standser endnu tankskib med iransk olie

23.04.2026Maritimedanmark.dk

Geopolitisk uro presser danske rederier

Annonce

23.04.2026Maritimedanmark.dk

Molslinjen ændrer konstruktion ved Fanø-færgeleje efter rampeuheld

23.04.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted og Hitachi Energy indgår strategisk partnerskab

22.04.2026Maritimedanmark.dk

Færge sætter farten ned for at spare

22.04.2026Maritimedanmark.dk

Endnu et angreb på skib ved Hormuz-strædet

22.04.2026Maritimedanmark.dk

Iransk angreb på containerskib ved Hormuz-strædet

22.04.2026Maritimedanmark.dk

Trump i ny kolbøtte - forlænger våbenhvilen

21.04.2026Maritimedanmark.dk

USA har bordet endnu et skib

21.04.2026Maritimedanmark.dk

Søfarende fanget i Hormuz: “Ingen fortilfælde i moderne tid”

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Transportation of Dangerous Goods by Sea (E-learning course - afholdes løbende)

This course is suitable for anyone involved in the transportation of dangerous goods by sea. It includes information on the legal responsibilities for transportation of dangerous goods or hazardous materials via sea and the special considerations that need to be taken.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Task Risk Assessment (TRA) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This task risk assessment course is suitable for all current or potential members of task risk assessment teams. The course includes information identification of all hazards associated with the work, what a TRA is, how and when it should be carried out and the responsibilities of each person within the process.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Tuberculosis Awareness Course - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an awareness of tuberculosis in the workplace. You will learn the definition of tuberculosis and common symptoms. You will also be able to describe testing for tuberculosis, how to treat it, and how to avoid contracting tuberculosis.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working At Height (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course aims to equip you with essential knowledge and practices for safe working at height, including risk awareness, equipment use, safety controls, and hazard prevention.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working From Home - Information for Managers (E-learning course - afholdes løbende)

The purpose of this course is to provide managers with knowledge of best practice for managing a team of home workers. The course will cover some of the key requirements to successfully enable working from home, as well as information on enabling effective communication and managing wellbeing.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course