Familie om salg: Svær, men rigtig beslutning

Det er arvesølv der sælges, når Maersk Oil overtages af franske Total til en pris på 7,45 mia. dollar. Og det har ikke været nemt for Mærsk-familiens forretningsmæssige overhoved, Ane Mærsk Mc-Kinney Uggla, at træffe den beslutning. Men den er rigtig, siger hun.

A.P. Møller begav sig ud på ukendt territorie, da selskabet i 1962 sådan lidt nødtvunget overtog en koncession til at søge efter olie og gas i den danske undergrund. A.P. Møller havde i et brev til statsminister Viggo Kampmann udtrykt bekymring overfor en tysk interesse i koncessionen og tilbudt "at tage opgaven op", som det blev formuleret i brevet fra den dengang 84-årige skibsreder.

Som bekendt blev det senere en særdeles indbringende forretning for gruppen, da den første olie begyndte at løbe i land fra Dan-feltet i Nordsøen i 1972.

Olie-eventyret, der blev sat i gang af Ane Mærsk-McKinney Uggla´s farfar, Arnold Peter Møller, udviklet af faderen Mærsk McKinney-Møller, er altså nu blevet solgt af formanden for ejerselskabet A.P. Møller Holding A/S. Ikke nogen let beslutning:

“I mit hjerte og sind er dette en meget svær, men rigtig beslutning. Maersk Oil har i næsten et halvt århundrede været i spidsen for den danske olieudvikling, været afgørende for A.P. Møller - Maersk og spiller i dag en afgørende rolle i den danske og internationale olie- og gasindustri. Det gør os stolte,” udtaler Ane Mærsk Mc-Kinney Uggla, formand for A.P. Møller Holding A/S i forbindelse med salget af Maersk Oil og fortsætter:

“Som ejere søger vi det bedste fundament for fremtidig vækst for Maerk Oil aktiviteterne og den fokuserede udvikling af den danske del af Nordsøen. A.P. Møller - Maersk A/S har fundet en dedikeret industriejer med en dyb interesse i at videreudvikle og investere i de aktiver og kapaciteter, der er skabt i Maersk Oil samtidig med at arven i Danmarks førende olieselskab bevares,” udtaler formanden og benytter samtidig lejligheden til at takke alle medarbejderne i Maersk Oil for deres indsats for selskabet og for A.P. Møller - Maersk.

Olie og gasudvindingen fra Nordsøen har igennem årerne givet den danske statskasse skatter og afgifter fra Maersk Oil på ialt 400 mia. kr. Et betydeligt beløb, men dog kritiseret af mange for at være for lavt i forhold til, hvad der betales for koncessioner i f.eks. Norge.

Koncessionen er også gennem årerne blevet genforhandlet flere gange. Mest spektakulært i 1981 af den daværende Anker Jørgensen regering, der ønskede - og fik - koncessionsområder leveret tilbage til den danske stat.

Kilde: A.P. Møller - Maersk & “A.P. Møller og den danske olie” af Morten Hahn-Pedersen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Green Power Denmark advarer mod hul i dansk havvindudbygning

01.09.2026Maritimedanmark.dk

Verdens næststørste kranskib under Storebæltsbroen

Annonce

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde: ‘Vi får brug for flere skibe”

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

21.08.2026Maritimedanmark.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild i Nordsøen

20.08.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Klog grøn omstilling søges

14.08.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime sælger to jack-up´s og indgår partnerskab med køberen

12.08.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler køber tysk offshorevirksomhed for mia-beløb

11.08.2026Maritimedanmark.dk

Trump forlænger omstridt undtagelse fra Jones Act

08.08.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sælger Maersk Training

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
First Line Leadership and Management (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an insight into the different styles of leadership and management. You will gain an understanding of some of the core elements of first line management, which can enable you to lead and manage a team effectively.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course