Færre ulykker og udslip i Nordsøen

Virksomheder, der har olie- eller gasaktiviteter på Nordsøen, har pligt til at anmelde arbejdeulykker med mere end 1 dags fravær til Energistyrelsen. I 2013 er der anmeldt 9 arbejdsulykker. Det er et fald i forhold til alle foregående år, også når antallet ses i forhold til antallet af arbejdstimer.

Nordsø-platform. Arkivbillede.

5 ud af de i alt 9 arbejdsskader i 2013 er fald- eller snubleskader. Det er en stigning i antallet af fald- eller snubleskader i forhold til 2012. Set over de sidste seks år er fald- eller snubleskader den mest forekommende arbejdsulykke.

Øvrige ulykkestyper består bl.a af: hånd i klemme, vrid i skulder under vending af redningsflåde og ledskader.

Siden Energistyrelsen rettede fokus mod utilsigtede udslip af kulbrintegas, er det samlede antal udslip faldet fra 36 i 2004 til to udslip i 2010 med en stigning til syv udslip i 2012 og et fald til fem udslip i 2013.

I 2013 har der ikke været større udslip af kulbrintegas, men der har været anmeldt fem væsentlige udslip med udslipsmængder, der varierer mellem 2 kg og 50 kg kulbrintegas. Virksomheder, der har olie- eller gasaktiviteter på Nordsøen, skal i kraft af pligten til at anmelde nærvedhændelser anmelde både større og væsentlige udslip.

For to af de fem udslip i 2013 er det oplyst, at det ikke har været muligt at estimere den undslupne mængde. Energistyrelsen har derfor valgt at medtage disse to udslip i gruppen ”væsentlige udslip”, uanset at den undslupne mængde kan ligge under 1 kg/ massehastighed på 0,1-1 kg/sek. med en varighed på 2-5 minutter.

Større udslip er udslip af en mængde på mere end 300 kg eller en massehastighed på mere end 1 kg/sek. i mere end 5 minutter.

Væsentlige udslip er udslip af en mængde på mellem 1-300 kg eller en massehastighed på 0,1-1 kg/sek. med en varighed på 2-5 minutter.

Læs hele rapporten HER

Kilde: Energistyrelsen

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted nedjusterer sine forventninger

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Norske Equinor investerer i Ørsted

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler åbner nyt kontor i Taiwan

30.08.2025Maritimedanmark.dk

Dronepartnerskab vil skabe automatiserede havvindmølleparker

26.08.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler overskud på 168 millioner euro

25.08.2025Maritimedanmark.dk

Northern Lights lagrer første CO₂

25.08.2025Maritimedanmark.dk

Nyt stort norsk olie- og gasfund

13.08.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted dropper CO2-fangst som forretningsområde

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle