Færgesekretariatet har lagt fra land

Ø-færgernes nye fælles sekretariat, der med base i Ærøskøbing skal indhøste stordriftsfordele i den kommunale færgefart, trak onsdag i arbejdstøjet. Det skete i forbindels med det første årsmøde på Stella Maris i Svendborg.

”Vi har fået samlet et rigtig stærkt team af kommunale administratorer og overfartschefer og nu går vi i gang med en lang effektiviseringsliste lige fra fælles indkøb, ordninger for lånefærger ved driftsuheld eller reparation til fælles rekruttering og efteruddannelse. Med vore forenede kræfter er jeg sikker på, at vi løbet at kort tid kan sikre en om muligt endnu bedre færgefart end i dag”, siger den ny udpegede sekretariatsleder Jan Fritz Hansen.

Hver femte af landets kommuner har ø-færger, som betjener de mere end 5000 fastboende på småøerne samt tusindvis af årlige besøgende og turister. Til stadighed er der 25-30 ø-færger i drift i denne del af færgefarten.

For at sikre en effektiv, omkostningsbevist og driftssikker færgefart har 18 af landets kommuner etableret et fælles Færgesekretariat , der skal betjene ø-færgekommunerne rundt i landet. Der er to centrale opgaver: fremme af tiltag, der kan optimere og billiggøre selve driften af færgerne samt etablering af et godt netværk for samarbejde kommunerne imellem.

På årsmødet valgtes følgende styregruppe: Centerchef Kjeld Bussborg Johansen, Svendborg (formand), direktør Bjarne Hansen, Lolland, teknik-og udviklingsdirektør Michel van der Linden, Kalundborg, overfartsleder Søren Adsersen, Struer, havne-og overfartsleder Jens Kloster Hedegaard, Haderslev samt sekretariatschef Christina Lundbergh, Norddjurs. Til styregruppen er tilknyttet direktør Keld M. Møller, Ærøfærgerne, chefkonsulent Eske Groes KL samt Færgesekretariatets leder, Jan Fritz Hansen.

”Der er positiv politisk opmærksomhed for at sikre en konkurrencedygtig færgefart til øerne både for erhvervsliv og beboere. Vi skal supplere denne gode udvikling med en effektivisering og optimering i selve færgefarten. Jeg ser meget frem til, at vi kommer i gang med arbejdet”, siger Formanden for Færgesekretariatets styregruppe, Kjeld Bussborg Johansen.

De deltagende kommuner er: Kalundborg, Holbæk, Slagelse, Lolland, Assens, Faaborg-Midtfyn, Ærø, Langeland, Svendborg, Haderslev, Aabenraa, Horsens, Hedensted, Struer, Norddjurs, Odder, Skive og Aalborg.

Færgesekretariatet er i første omgang et fireårigt projekt baseret på Tilskudsordningen vedrørende kommuner med mindre øer, og Økonomiaftale 2014 mellem KL og Staten.

Kilde: Færgesekretariatet

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

24.02.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC moderniserer campus på Kragholmen

16.02.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsstyrelsen på anklagebænken i Næstved

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

21.01.2026Maritimedanmark.dk

Hele Bornholm ramt af blackout

17.01.2026Maritimedanmark.dk

Monjasa i bæredygtigt partnerskab med Panama-kanalen

16.01.2026Maritimedanmark.dk

Blue Water Shipping overtager postvæsens speditionsaktiviteter

12.01.2026Maritimedanmark.dk

DSV sælger USA Truck

09.01.2026Maritimedanmark.dk

Landsretsdom sætter punktum i OW Bunker-sag

06.01.2026Maritimedanmark.dk

Maersk Tankers sælger Njord til V.Group

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course