EU Parlamentet: Grønne brændstoffer skal prioriteres til skibe og fly

Et forslag om at indføre en såkaldt Carbon Correction Factor (CCF), der ville øge anvendelsen af de efterspurgte grønne brændstoffer inden for landtransport, er blevet nedstemt i EU Parlamentet. Og det glæder Danske Rederier.

Nina Porst, direktør for Klima, Miljø og Sikkerhed i Danske Rederier. Foto: Danske Rederier

En øget anvendelse af grønne brændstoffer til den tunge landtransport ville efterlade færre brændstoffer til sektorer, der er svære at decarbonisere, såsom skibsfarten.

Derfor er Danske Rederier godt tilfredse med EU Parlamentets afgørelse. Lastbilerne bør i stedet elektrificeres eller drives af brændselsceller drevet af brint, mener organisationen.

"Afvisningen af enhver idé om en carbon correction factor (CCF) er naturligvis gode nyheder for den grønne omstilling af europæisk skibsfart. For at opnå klimaneutral global skibsfart i 2050, som er aftalt af alle 175 nationer i IMO, er der brug for store mængder grønne brændstoffer. På grund af mangel på grønne brændstoffer bør disse prioriteres til sektorer, der ikke kan elektrificeres direkte," siger Nina Porst, direktør for klima, miljø og sikkerhed hos Danske Rederier.

Dog vækker den udvidede definition af klimaneutrale brændstoffer bekymring i rederierne ved at inkludere lastbiler, der kører på syntetiske brændstoffer, og endda de mest ubæredygtige bio­brænd­stof­fer som palmeolie og soja.

"Jeg opfordrer EU's miljøministre og Kommissionen til at fastholde deres modstand og lukke dette smuthul i de kommende tri­log­for­hand­lin­ger og stå fast på definitionen af klimaneutrale brændstoffer," siger Nina Porst.

-emte

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

13.09.2025Maritimedanmark.dk

DFDS-profilen Kasper Moos bliver ny CEO for P&O Ferries

12.09.2025Maritimedanmark.dk

DNV: Skibsfarten går ind i næste fase af grøn omstilling

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Trafikdirektør stopper efter få måneder på posten

12.09.2025Maritimedanmark.dk

CMA CGM kopierer Maersk og afviser ekstra gebyrer før nye amerikanske afgifter

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia bekræfter interesse for fusion med Torm

11.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk udfordrer COSCO på ruter i Asien

11.09.2025Maritimedanmark.dk

Molslinjen sætter reservefærge til salg

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle