Eckerö køber gammel Molsfærge
Det svenske Rederiaktiebolaget Eckerö har opkøbt det ligeledes svenske rederi Ab Fjärdvägen, hvis vigtigste aktiv er en færgerute mellem Åland og det finske fastland. Med i handlen følger den gamle Molsfærge Mads Mols, nu kendt under navnet M/S Fjärdvägen.
Foto: Ab Fjärdvägen
Det er en gammel dansk kending der nu skifter hænder i Sverige - den gamle Molsfærge Mads Mols. Færgen sejlede på ruten mellem Sjællands Odde og Ebeltoft fra starten af 1987 og frem til marts 1989.
Den norsk byggede fragtfærge var den gang chartret til opgaven af Difko LXII, men både før og siden har færgen sejlet på et væld af ruter.
Bygget i Norge i 1972 til tyske ejere, måler færgen knap 110 meter og har ud over trailere plads til 12 passagerer.
”En forbindelse mellem Åland og det finske fastland har på mange måder været det manglende led i vores kundetilbud, et led, som vi nu kan tilføje til kæden”, siger Björn Blomqvist, administrerende direktør for Eckerö-gruppen.
-mauh