Droneovervågning af skibes svovludledning

Kontrollen med skibes svovludledning kræver ny teknologi, og i en handlingsplan nævner Miljøstyrelsen og Søfartsstyrelsen droneovervågning som en mulighed. Miljøstyrelsen forventer sammen med de hollandske myndigheder at gå med i et Horizon 2020-projekt, hvor det danske firma Explicit tester droneovervågning. Der er dog endnu et stykke vej at gå, fortæller Explicit til Maritime Danmark.

”Såfremt Explicit kan stable finansieringen på benene, vil vi gå med i projektet, for droneovervågning kan også bruges til andre ting, blandt andet overvågning af NOx-udledning, hvor der også kommer regulering, og der er det godt at være tidligt ude”, siger Dorte Kubel fra Miljøstyrelsen til Maritime Danmark, om det droneprojekt, som det danske firma Explicit søger EU-midler til.

EU-midlerne vil være den primære finansieringskilde, men er den først på plads, vil både Miljøstyrelsen og de hollandske myndigheder bidrage med et beløb. Projektet går ud på at teste teknologien ombord på helikoptere og droner. Det er dog ikke sensorteknologien i sig selv, der er problemet, den er sådan set på plads. Inden droneovervågning kan blive til virkelighed, skal de lovgivningsmæssige rammer også være på plads, fortæller Jon Knudsen, direktør i Explicit, til Maritime Danmark.

”Hvad angår dronerne er der det problem, at lovgivningen stiller krav om, at dronen skal være inden for synsvidde, dvs. vi er tvunget til at flyve der, hvor skibene sejler så tæt på kysten, at man kan overvåge dem. Indtil det kommer på plads, placerer vi vores teknologi på en helikopter. Omkostningsmæssigt er det dog en fordel at anvende droner. De er meget billige, så det er low cost i forhold til en helikopter med en dyr timepris”, siger han og tilføjer:

”Dronen vejer kun tre kilo, så skulle den flyve ind i et skib, ville der ikke ske noget ved det. Men i forhold til lavtflyvende redningshelikoptere kan der være en risiko. Vi er fortalere for, at sikkerheden bare skal være i orden. Der må ikke kunne ske nogle ulykker”.

Af samme grund er Explicit pr. 1. januar gået med i et projekt, som styres af Syddansk Universitet, og hvor også Trafikstyrelsen deltager. Her skal det afklares, hvilke krav der skal stilles til sikkerheden. Det skal så bane vejen for, at reglerne kan blive ændret, så droneovervågning af skibe kan blive en realitet.

Droneovervågning af skibes svovludledning ligger derfor ikke lige rundt om hjørnet, men den dag både teknologi og lovgivning er på plads, er Miljøstyrelsen interesseret.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

11.05.2026Maritimedanmark.dk

Batteriudskiftning trækker ud - genindsættelsen af Ellen forsinkes

06.05.2026Maritimedanmark.dk

Den maritime rekrutteringsbranche er under forandring

Annonce

19.05.2026Maritimedanmark.dk

Maersk-selskab får EU-støtte til offshore-strøm ved Skagen

19.05.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler godt i gang med kæmpe-projek

11.03.2026Maritimedanmark.dk

Energiagentur opfordrer til historisk stor frigivelse af oliereserver

11.03.2026Maritimedanmark.dk

Cosco Shipping stopper operationer i havn ved Panamakanalen

10.03.2026Maritimedanmark.dk

USTC-topchef indtræder i Dansk Erhvervs bestyrelse

24.02.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC moderniserer campus på Kragholmen

16.02.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsstyrelsen på anklagebænken i Næstved

13.02.2026Maritimedanmark.dk

CK Hutchison advarer Maersk mod at tage over i Panama

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Working At Height (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course aims to equip you with essential knowledge and practices for safe working at height, including risk awareness, equipment use, safety controls, and hazard prevention.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Hazards and Personal Safety (E-learning course - afholdes løbende)

This course on workplace hazards and personal safety, will inform you about the general hazards you will find offshore, how to evaluate them, and continue to carry out your duties as safely as possible.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognise it and what you can do to prevent it.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working From Home - Information for Managers (E-learning course - afholdes løbende)

The purpose of this course is to provide managers with knowledge of best practice for managing a team of home workers. The course will cover some of the key requirements to successfully enable working from home, as well as information on enabling effective communication and managing wellbeing.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course