DP World går til Formel 1 med Renault

Når Formel 1 sæsonen går i gang i weekenden i Melbourne i Australien, vil DP World navnet stå printet på frontvingen af Renault-racerne. Verdens 4. største terminalselskab bliver nemlige navnesponsor for Renault DP World teamet.

Foto: Renault F1.

En ikke ubetydelig del af Formel 1 holdenes udgifter går til transport, når det globale racing-cirkus i løbet af sæsonen flytter tonsvis af gear mellem verdensdelene.

Og DP World bliver da også ud over navnesponsoren logistikpartner for Renault i den kommende sæson.

“Vi forventer, at samarbejdet med DP World vil give os konkrete løsninger på nogle af de logistiske udfordringer, som vores F1 teams står overfor i forhold til forsyningskæderne,” udtaler Renault til formula1.com i forbindelse med afsløringen af det nye partnerskab.

At flytte de hundredvis af tons af udstyr er en logistisk udfordring af de store, ikke mindst når kalenderen i visse perioder kun giver en uge mellem løbene.

DP World håndterede i 2018 44,2 mio. teu og indtog dermed en fjerdeplads på listen over verdens største terminaloperatører - 1,4 mio. teu foran det Maersk-ejede APMT Terminals.

PSA International håndterede 60,3 mio. teu gennem sine terminaler sidder solidt på førstepladsen efterfulgt af Hutchinson Ports og Cosco Shipping ifølge en opgørelse fra det britiske konsulenthus Drewry.

Se denne video om de logistiske udfordringer for Renault og de øvrige ni hold, når udstyret i løbet af en sæson skal flyttes mellem 22 lokationer.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

11.07.2026Maritimedanmark.dk

60 historiske sejlskibe Fyn rundt

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk museum hæver britisk ubådstårn

Annonce

26.07.2026Maritimedanmark.dk

EU-kommissionen blåstempler indiske ophugningsværfter

24.07.2026Maritimedanmark.dk

Express 5 tilbage i drift på Ystad - Rønne

12.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk-fransk fregatmøde i København

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Soldater indkvartering forlader Nuuk

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Havvindmølleparker kan også producere fødevarer

29.05.2026Maritimedanmark.dk

LNG-tankskib sejler nord om Rusland

28.05.2026Maritimedanmark.dk

Lær mere om Danmarks ny havforskningsskib

27.05.2026Maritimedanmark.dk

Greenpeace advarer mod industriel udnyttelse af dybhavet

Jobmarked

Se alle

DanPilot

Disponent med overblik og flair for effektivitet

DanPilot søger ny kvalificeret disponent til vores team bestående af snart 20 medarbejdere, som døgnet rundt, alle årets dage bemander disponeringen i DanPilot.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

09.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle