DONG opretter rejsehold af teknikere

Nu og da opstår situationer ved havvindmøller, der så komplicerede eller krævende, at de teknikere, der dagligt arbejder på møllerne, ikke har ressourcerne til at løfte opgaven. Det har DONG Wind Power nu taget konsekvensen af med oprettelsen af et rejsehold af teknikere.

”Vi har oprettet et rejsehold, der fremover har ansvaret for at supportere sites med de mere komplicerede udfordringer, vi oplever på vores havmølleparker. De vil kunne rykke ud med kort varsel, så vi hele tiden sikrer os, at vi selv ved mere alvorlige driftstop, som fx skader på gear, sikkert og kosteffektivt kan reparere og sætte møllerne i drift igen,” siger Denis Nørnberg Andersen, der er Manager i Technical Support i DONG Energy Wind Power.

Holdet består indtil videre af i alt en teamleder og fire specialiserede teknikere, der alle har mere end 10 års erfaring med at servicere vindmøller eller tilsvarende opgaver.

”Med rejseholdet, har vi nedsat et hold, der har den tekniske viden og ressourcerne til at løse komplicerede opgaver. Det især er de tekniske udfordringer samt den uforudsigelige hverdag, der gør dette job interessant”, siger Lars Roesgaard Mose der er leder af rejseholdet.

Tid er en af de afgørende årsager til, at Rejseholdet er oprettet. For hver dag en af de moderne vindmøller står stille, mister man, hvad der svarer til et mellemstort femcifret beløb i tabt indtjening på grund af manglende produktion.

”Den ene dag kan det være, vi skal afsted til Anholt Havmøllepark for at inspicere et hovedleje, næste dag kan det være, vi skal afsted til en af vores britiske havmølleparker for at udskifte en gearkasse. Men fælles for alle opgaverne er, at vi med rejseholdet har nedsat et hold, der har den tekniske viden og ressourcerne til at løse komplicerede opgaver. Hermed optimeres driften af møllerne og nedetiden minimeres. Det er det, det hele handler om,” siger Lars Roesgaard Mose.

I dag har DONG Energy mere end 800 møller i drift. De fleste af de møller bliver serviceret i samarbejde med vindmølleleverandørerne, da der i kontrakten med dem oftest indgår en serviceaftale, der dækker de første fem år.

Men stadig flere møller bliver serviceret af DONG Energy når disse serviceaftaler ophører. Derfor giver det nu giver det mening at trække opgaverne hjem, så selskabet også bevarer den viden og de kompetencer, der er nødvendige. Tidligere købte DONG ydelserne til de enkelte opgaver hos andre.

Kilde: DONG Energy

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

19.01.2026Maritimedanmark.dk

Trump står til at vinde krig mod offshore vind

17.01.2026Maritimedanmark.dk

TotalEnergies får ny CCS-licens i Nordsøen

13.01.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted vandt ankesag om havvindprojekt i USA

10.01.2026Maritimedanmark.dk

Maersk vindinstallationsfartøj afslutter prøvesejladser

07.01.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Høj Nordic Marine Contractors A/S ser frem mod et spændende 2026

02.01.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted klager til domstol efter vindmølle-stop

10.12.2025Maritimedanmark.dk

Tyskland skruer ned for udbud af havvind

03.12.2025Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Erosionssikring ved Alssundbroen

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Udviklingsselskabet By & Havn I/S

By & Havn søger Maritim konsulent til Københavns Havn

Er du erfaren konsulent med maritim faglig baggrund, - og drømmer du om at være med til at løfte sikkerhedsansvaret i Københavns Havn? – så er det måske dig, som vi leder efter som maritim konsulent i Maritim Afdeling

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

31.01.2026

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Hans Følsgaard A/S

Key Account Manager / New Business Developer – MarineTech

Vil du drive teknisk salg til den maritime containerindustri – og være med til at udvikle fremtidens el-tekniske løsninger?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Molslinjen A/S

1. Maskinmester søges til ØRESUNDSLINJEN

Vil du med på vores rejse mod en grønnere fremtid? Og vil du have en rolle, hvor du i samarbejde med maskinchefen, vil spille en afgørende rolle i at vedligeholde og optimere vores færge M/F Hamlet, så den altid er driftssikker og kan afgå til tiden?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

22.01.2025

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR) (E-learning course - afholdes løbende)

Identify the types of waste generated from industrial and production processes. Identify the purpose of waste management plans. Recognize what constitutes the hierarchical regulatory framework for managing hazardous materials and waste. List the main objectives of the General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR). Recognize the primary purpose of the International Convention for the Prevention of Pollution from Ships (MARPOL).

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
GDPR Awareness - Global (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an understanding of the General Data Protection Regulations (GDPR), the rules and roles associated with the legislation, and what it means for you as an employee or employer. You will learn about personal data, how to protect it, and ways to identify and mitigate any potential risks at your company.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
First Aid & Bloodborne Pathogens Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to teach you about first aid and bloodborne pathogens, including how they can be controlled, and you will learn to identify who is at risk, and how exposure and transmission occur.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Equality and Diversity (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of the policies and practices that can help to ensure equality and diversity in the workplace. The course also provides knowledge and understanding on the legislation that underpins good practice, and the role that you play to promote fairness and compliance.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Drug and Alcohol Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about the hazards and consequences of drug and alcohol abuse. You will be able to identify different types of addictive substances and the importance of a drug and alcohol policy. You will also be able to describe the purpose of an Employee Assistance Program and how to respond to inappropriate usage.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course