Direktør for tårnfabrik varetægtsfængslet
Direktøren for Hendricks Industries, der en af de store underleverandører til offshore industrien, har siddet varetægtsfængslet siden 5. april. Bestyrelsen vil ikke afsløre hvad anklagerne lyder på, men siger at anklagerne ikke har noget med virksomheden at gøre
"Vi kan ikke sige noget om sigtelsen på nuværende tidspunkt. Ejeren og bestyrelsen har valgt at melde ud om varetægtsfængslingen, fordi det er meget magtpåliggende at være troværdig", siger intern jurist Thomas Gaardbo til Herning Folkeblad.
Udmeldingen kommer samtidig med, at fabrikkens amerikanske ejere har udpeget Thomas Gaardbo og fabriksleder Ole Dinesen til at lede Herning-fabrikken indtil videre.
Virksomheden har i 25 år produceret tårne til vindmølle-industrien. Dertil kommer bl.a. produktion af kabinechassiser, fundamenter og rammer. Fabrikken i Herning har 250 ansatte.
Kilde: Metal Supply