Danske værfter bør vinde flere opgaver

Staten bør tænke mere på kvaliteten og mindre på prisen, når opgaver sendes i udbud. Det mener Danske Maritime, der mener, at flere værftsopgaver bør kunne gå til danske værfter, hvis kvaliteten var lige så vigtig som prisen.

”Typisk fokuserer udbuddet kun på prisen frem for teknologi og kvalitet.

Og det er det, der går galt”, siger Michael Prehn, underdirektør i Danske Maritime.

Som eksempel kan nævnes Faaborg Værft, der sidste år bød på en opgave med at bygge to skibe til Naturstyrelsen. I stedet fik et engelsk værft ordren.

”Nok giver vi fra Faaborg Værft et dyrere tilbud, men omvendt kan man jo godt studse lidt over, at så lille et forskelsbeløb betyder, at staten flytter så mange arbejdspladser ud af landet”, siger Jan Mortensen, direktør for Faaborg Værft.

Ordren ville have betydet 30 ekstra arbejdspladser på Faaborg Værft i et år. Nu kommer ordren dog i udbud igen, fordi det engelske værft ikke kan opfylde Naturstyrelsens krav til de to skibe, i hvert fald ikke til den pris, der var aftalt.

Hertil siger Michael Prehn: ”Hvis man får et tilbud, som er billigt, men ikke kan leve op til krav og kvalitet, så er det jo ikke et billigt tilbud i sidste ende”.

Omvendt gik det dog i et andet udbud, der vedrørte vedligehold af 30 fartøjer fra Marinehjemmeværnet. Her var Faaborg Værft faktisk billigst, men alligevel gik opgaven til Søby Værft, der havde afgivet et dyrere bud.

Kilde: dr.dk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

13.07.2026Maritimedanmark.dk

ME Production i scrubber samarbejde med Everllence

05.07.2026Maritimedanmark.dk

Hempel udpeger ny topchef

Annonce

12.07.2026Maritimedanmark.dk

Iran-USA krigen blotlægger globale transportsystemers sårbarhed

10.07.2026Maritimedanmark.dk

Ingen ny færgeforbindelse til Bornholm

25.06.2026Maritimedanmark.dk

Everllence nu på amerikanske hænder

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Morten Christian Larsen ny topchef i Svanehøj

21.06.2026Maritimedanmark.dk

Norge øger støtten til brintdrevne bulkere

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Strid om fremtidens regler for skibsophugning

18.06.2026ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Turning waste heat into business value in Frederikshavn

16.06.2026Maritimedanmark.dk

Everllence får første ordre på ny generation

Jobmarked

Se alle

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Maritime Security Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

In this course you will learn about common threats to maritime security and how they are mitigated through the use of a Security Plan and by adhering to MARSEC levels. You will be able to describe the different roles of personnel and explain standard security procedures. You will also be able to identify how to respond to suspicious behaviour and objects.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Noise Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to cover workplace noise control regulations, common hazards, exposure risks, recommended limits, and effective noise control measures.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course