Dansk virksomhed sikrer grønt genbrug

Den danske maritime servicevirksomhed PJ Diesel Engineering har indgået en samarbejdsaftale med den tyske turboladerproducent KBB der betyder, at den danske virksomhed skal renovere gamle turboladere, der skal sælges med samme garanti som nye.

"Vi er meget stolte over udvidelsen af vores 20 år lange partnerskab med KBB. Vi kan sammen tilbyde en banebrydende løsning, der giver vores kunder værdi i form af fleksibilitet og høj kvalitet” siger Anne-Mette Elsborg, CEO, PJ Diesel Engineering A/S.   Det fremhæves af virksomheden, at disse nye ombytningsenheder bliver remanufactured med originale dele og efter producentens strenge standarder. Derfor sælges de med den samme garanti, som man får ved købet af en ny enhed. Yderligere fremhæves potentialet ved at reduceret CO2 aftryk, som dette koncept kan medføre. Dette ses som et vigtigt skridt mod en cirkulær maritim industri.   Med lanceringen af dette program vil PJ Diesel Engineering A/S således have det største eksterne lager af originale KBB-dele i verden, skriver selskabet i en pressemeddelelse.

“For at kunne levere den bedste service til vores kunder, kræver det, at vi kan levere, når der er behov for det - derfor har vi forøget vores lagerkapacitet af både cartridges og reservedele.” siger Anne-Mette Elsborg.

Kilde: PJ Diesel Engineering

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

24.11.2025Maritimedanmark.dk

Erria vinder nye millionkontrakter

19.11.2025Maritimedanmark.dk

Faaborg Værft fordobler overskuddet

19.11.2025Maritimedanmark.dk

Værfts-sammenlægning på vej i Kiel

18.11.2025Maritimedanmark.dk

Hoyer og VMS Group fusionerer

13.11.2025ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Opening doors to India and Japan

12.11.2025Maritimedanmark.dk

Everllence lancerer længe ventet ammoniakmotor

10.11.2025ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Some stories say more about quality than any sales pitch ever could.

07.11.2025Maritimedanmark.dk

Ny forskningsaftale til milliarder får både ros og ris

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle