Dansk vind-alliance søger US-partnerskaber

Bladt Industries, ISC Consulting Engineers, Semco Maritime og LICengineering går sammen med det danske handelskammer for at skabe en integreret platform for partnerskaber med amerikanske selskaber.

Målet med partnerskabet er, ifølge LICengineering, at blive partner med amerikanske vind-selskaber for at opfylde USA´s ambitiøse målsætninger med hensyn til offshore vind ved hjælp af Danmarks store erfaringer på området.

“Siden Danmark for 26 år siden installerede vores første havvindmølle, har vi udviklet en højtuddannet, verdensledende offshore vindindustri, der har investeret milliarder af dollar og har titusindvis af medarbejdere. Den danske regering deler allerede sine regulatoriske succeser og fejl med vores amerikanske venner gennem et partnerskab med Bureau of Ocean Energy Management (BOEM), udtaler Danmarks ambassadør i USA, Lars Gert Lose.

Kilde: OffshoreWind

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted nedjusterer sine forventninger

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Norske Equinor investerer i Ørsted

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler åbner nyt kontor i Taiwan

30.08.2025Maritimedanmark.dk

Dronepartnerskab vil skabe automatiserede havvindmølleparker

26.08.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler overskud på 168 millioner euro

25.08.2025Maritimedanmark.dk

Northern Lights lagrer første CO₂

25.08.2025Maritimedanmark.dk

Nyt stort norsk olie- og gasfund

13.08.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted dropper CO2-fangst som forretningsområde

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle