Computerspil kan ændre folks adfærd
Force Technology har i samarbejde med Conoco Phillips udviklet et computerspil, der skal få rederiets besætningsmedlemmer til at ændre adfærd, når de arbejder ombord på skibene. Det er nemlig svært at få folk til at ændre adfærd, selvom der er enighed om procedurerne.
”Rederiet oplevede, at de kunne holde kurser for deres officersbesætninger, hvor alle var enige om procedurer og arbejdsgange. Men når folk kom ud ombord i dagligdagen, ændrede de ikke adfærd. De gjorde bare det, de altid havde gjort, og man kunne ikke se en signifikant ændring i deres adfærd trods en dedikeret træning. Derfor henvendte Conoco Phillips sig til os på Force med ønsket om, at vi udviklede et setup, der kunne få de enkelte besætningsmedlemmer til at ændre adfærd ude ombord til hensigtsmæssig sikkerhedsadfærd”, siger Guillermo Garay, senior project manager på Force Technology.
Løsningen blev en blanding af simulator og computerspil. Skibets bro er sat op, så alt er korrekt – fra indretning, instrumenter, bøger og mapper kan hentes på den rigtige hylde, og ruterne, som skibet sejler, er de samme som i virkeligheden.
Men resten af broteamet er virtuelle besætningsmedlemmer, der responderer og reagerer i forhold til den virkelige deltagers handlinger, udsagn og reaktioner. Så spillet handler om konkrete handlinger – og samarbejde og interaktion med andre.
I computerspillet giver ”sikker adfærd” grønne point og ”usikker adfærd” giver røde point. Ved mange grønne points skifter man op til næste level i spillet.
”Besætningen var vilde med at spille. Alle deltog frivilligt i spillet. Der blev efterfølgende fulgt op på, om besætningsmedlemmerne rent faktisk havde ændret deres adfærd ude i virkeligheden ombord på skibet; og det viste sig – naturligvis med nogle smuttere – at besætningen havde ændret deres praksis til mere sikker adfærd”, fortæller Guillermo Garay.
Kilde: Søfartens Ledere