Cadeler vinder stor aftale i Nordsøen

Cadeler har underskrevet en aftale med ScottishPower Renewables om transport og installation af 95 havvindmøller i East Anglia Three havvindmølleparken i den britiske del af Nordsøen. Derudover er Cadeler blev den foretrukne byder på yderligere to projekter til mellem 90 mio. euro op 225 mio. euro.

Wind Orca er at af i alt tre Cadeler-fartøjer, der skal installere 95 havvindmøller for ScottishPower Renewables. Arkivfoto..

East Anglia Three får en kapacitet på 1,4 GW og skal placeres omkring 70 km fra kysten i den sydlige del af Nordsøen og er en af tre havvindmølleparker, der sammen skal danne East Anglia Hub på 3,1 GW.

Til projektet, der er fastsat til

2026, vil Cadeler indsætte såvel begge sine O-klasse fartøjer som et af de to X-klasse fartøjer, der er ved at blive bygget og ventes færdig i anden halvdel af 2024.

“East Anglia Hub er et stort og meget ambitiøst projekt, der baner vej for den største ordre vi nogensinde har fået i Cadelers historie. Vores nye flåde bliver bygget netop til den type stor-skala projekter, “ siger Mikkel Gleerup, CEO i Cadeler.

De to andre projekter, hvor Cadeler er den foretrukne byder, er East Anglia One North og East Anglia Two, oplyser vindrederiet, der har hovedsæde i København.

Kilde: Cadeler

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Gaseksplosion koster 13 mennesker livet

18.06.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler har afsluttet opsætningen af 100 havvindmøller

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Installationsskib grebet af vinden i Esbjerg Havn

02.06.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime får langsigtet servicekontrakt på tysk havvindmøllepark

29.05.2026Furuno Danmark A/S

Sponseret

Støjreducerende teknologi mindsker skaden på havmiljøet.

28.05.2026Maritimedanmark.dk

Tyra feltet sætter produktionsrekord

21.05.2026Maritimedanmark.dk

Havvind-udbud vækker optimisme efter krise

19.05.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler godt i gang med kæmpe-projek

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle