Broklap kappede master på sejler

En tysk sejler overså angiveligt det røde lys, da han forsøgte at sejle gennem jernbanebroen over Limfjorden. Og da han opdagede, at broklapperne var ved at lukke ned, var det for sent. Sejlbåden fik kappet begge sine master.

Foto: Claus Pedersen.

“Vi sad nede ved havnen og kunne se, at der lå et par skibe mellem broerne og ventede på at sejle under jernbanebroen mod vest. Da der blev plads, kom de også fint igennem. Det gjorde den her båd, der sejlede mod øst til gengæld ikke,” siger Claus Pedersen, der så hændelsen fra Aalborg-siden, til Nordjyske.

“Om det var båden eller brovagten, kan jeg ikke sige. Men nogen har i hvert fald lavet en fejl, konstaterer tilskueren, der nåede at tage ovenstående billede lige efter uheldet.

Men ifølge politiet var det sejleren, der havde fejlet. Ifølge vagtchef Ole Buus fra Nordjyllands Politi sigtes han nu for overtrædelse af søfartsloven, skriver Nordjyske.

Banedanmark, der har ansvaret for broen, skriver i en officiel meddelelse, at sejleren satte farten op: "Idet medarbejderen hos Banedanmark skal til at sænke broen, så togene kan komme over, vurderer personalet, at omtalte båd ligger for langt væk til at kunne nå med i denne omgang. Idet Banedanmarks medarbejdere sætter stoplyset for bådene i gang, giver sejleren mere fart til sin sejlbåd. Da broen går ned, er sejlbroen kommet under broen, og der bliver masterne på sejlskibet knækket. Politiet har talt med involverede," lyder det i udtalelsen, hvor Banedanmark også oplyser, at der hverken skete personskade eller skade på jernbanebroen.

Kilde: Nordjyske.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

11.07.2026Maritimedanmark.dk

60 historiske sejlskibe Fyn rundt

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk museum hæver britisk ubådstårn

Annonce

25.07.2026Maritimedanmark.dk

Saudiarabisk skib angrebet i Det Røde Hav

23.07.2026Maritimedanmark.dk

Fragtskib på grund ud for Nyborg

12.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk-fransk fregatmøde i København

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Soldater indkvartering forlader Nuuk

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Havvindmølleparker kan også producere fødevarer

29.05.2026Maritimedanmark.dk

LNG-tankskib sejler nord om Rusland

28.05.2026Maritimedanmark.dk

Lær mere om Danmarks ny havforskningsskib

27.05.2026Maritimedanmark.dk

Greenpeace advarer mod industriel udnyttelse af dybhavet

Jobmarked

Se alle

DanPilot

Disponent med overblik og flair for effektivitet

DanPilot søger ny kvalificeret disponent til vores team bestående af snart 20 medarbejdere, som døgnet rundt, alle årets dage bemander disponeringen i DanPilot.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

09.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle