Broklap kappede master på sejler
En tysk sejler overså angiveligt det røde lys, da han forsøgte at sejle gennem jernbanebroen over Limfjorden. Og da han opdagede, at broklapperne var ved at lukke ned, var det for sent. Sejlbåden fik kappet begge sine master.
Foto: Claus Pedersen.
“Vi sad nede ved havnen og kunne se, at der lå et par skibe mellem broerne og ventede på at sejle under jernbanebroen mod vest. Da der blev plads, kom de også fint igennem. Det gjorde den her båd, der sejlede mod øst til gengæld ikke,” siger Claus Pedersen, der så hændelsen fra Aalborg-siden, til Nordjyske.
“Om det var båden eller brovagten, kan jeg ikke sige. Men nogen har i hvert fald lavet en fejl, konstaterer tilskueren, der nåede at tage ovenstående billede lige efter uheldet.
Men ifølge politiet var det sejleren, der havde fejlet. Ifølge vagtchef Ole Buus fra Nordjyllands Politi sigtes han nu for overtrædelse af søfartsloven, skriver Nordjyske.
Banedanmark, der har ansvaret for broen, skriver i en officiel meddelelse, at sejleren satte farten op: "Idet medarbejderen hos Banedanmark skal til at sænke broen, så togene kan komme over, vurderer personalet, at omtalte båd ligger for langt væk til at kunne nå med i denne omgang. Idet Banedanmarks medarbejdere sætter stoplyset for bådene i gang, giver sejleren mere fart til sin sejlbåd. Da broen går ned, er sejlbroen kommet under broen, og der bliver masterne på sejlskibet knækket. Politiet har talt med involverede," lyder det i udtalelsen, hvor Banedanmark også oplyser, at der hverken skete personskade eller skade på jernbanebroen.
Kilde: Nordjyske.