Bornholm får godkendt aftale for større ekstrafærge

Bornholmslinjen har nu fået godkendt en tillægskontrakt, der betyder, at Express 1 er godkendt som ekstrafærge i stedet for den mindre hurtigfærge Max, skriver Bornholms Tidende.

Express 1 er nu godkendt som fast ekstrafærge for Bornholmslinjen.. Foto: Molslinjen

Molslinjen har som forsøgsordning brugt Express 1 som ekstrafærge på Bornholmslinjen, og den ordning kan nu videreføres efter at Transportministeriet har godkendt en tillægskontrakt, der ifølge borgmester og formand for Trafikkontaktrådet, Jacob Trøst, giver store fordele for Bornholm:

“Der er tre årsager. Den første er jo, at kapaciteten bliver større især i højsæsonen. Derudover kan Express 1 også løfte 5’erens kapacitet bedre, hvis nu Express 5 ikke kan sejle, og så er der også den her komfort. Express 1 ligger meget bedre på havet, end Max gør,” siger borgmesteren til Bornholms Tidende.

Tillægskontrakten betyder, at Molslinjen får mulighed for at dække de ekstraomkostninger, der er forbundet med at benytte Express 1, da den er dyrere at sejle med en færgen Max.

Den godkendte ordning betyder ifølge avisen, at kun de billetter på Express 1, der svarer til kapaciteten på Max, skal sælges inden for den oprindelige kontrakt, mens resten af kapaciteten på den større færge kan sælges kommercielt.

Transportministeriet har godkendt ordningen i resten af kontraktperioden frem til 2030, dog med en mulighed for opsigelse med 90 dages varsel for begge sider, fremgår det af en mail fra Transportministeriet til ordførerne på Christiansborg.

-emte

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Styrmand anholdt i Korsør for spiritussejlads

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Containerskib sunket i Singapore Strædet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Rederier er grønnere end deres rygte

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny europæisk flådestyrke under opbygning

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Laura Mærsk bunkrer ethanol i Rotterdam

06.06.2026Maritimedanmark.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

05.06.2026Maritimedanmark.dk

Spotrater eksploderer: Tidlig højsæson og kriser sender containerfragten i vejret

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle