Bødskov: En trist dag for den grønne omstilling
Erhvervsminister Morten Bødskov betegner dagens udsættelse, som en trist dag for den grønne omstilling. Men han slår samtidig fast, at Danmark sammen med EU og andre ligesindede lande vil fortsætte dialogen i IMO for at sikre fremskridt ift. global regulering i den kommende tid, så skibsfarten kan levere på målet om klimaneutralitet i 2050
Foto: Erhvervsministeriet
”Det er en trist dag for den grønne omstilling. Der er brug for en global aftale hurtigst muligt. Nu forsætter vi kampen for en ambitiøs grøn omstilling af skibsfarten. Jeg vil gerne takke industrien for den store opbakning”, siger Morten Bødskov.
Ministeren hæfter sig dog ved, at det er positive at stadig flere lande bakker op om global klimaregulering af skibsfarten, og at mange virksomheder fortsat ønsker at bidrage til en grønnere skibsfart. Det giver en stærk platform til at drive arbejdet videre.
Danske rederier og maritime virksomheder har brug for klare og forudsigelige rammer for den grønne omstilling, slår ministeren fast.
-mauh