Blue Water skuffer med markant fald

Transport- og logistikvirksomheden, Blue Water, kom ud af 2022 med et overskud på 83 mio. kr. - lavere end forventet - og meget langt fra overskuddet i 2021 på 141 mio. kr. Selskabet kalder selv resultatet for “ikke tilfredsstillende”, men ser samtidig en stærk udvikling i alle forretningsområder.

Søren Nørgaard Thomsen, CEO i Blue Water. Foto: Blue Water..

“Overskuddet er lavere, end vi forventede, og derfor er vi ikke tilfredse med det samlede resultat for koncernen. Men når det er sagt, så har vi set en solid og stærk performance i alle vores forretningsområder i et år med mange udfordringer for branchen og for vores kunder. Vores medarbejdere er lykkedes med at fastholde et højt serviceniveau og har med stor dedikation fortsat leveret effektive transportløsninger for vores kunder,” siger Søren Nørgaard Thomsen, CEO i Blue Water.

Faldet i resultatet efter skat sker på trods af en voldsom stigning i omsætningen, der gik fra 6,7 mia. kr. i 2021 til 9,2 mia. kr. i fjor. Men stigningen var primært drevet af de meget høje fragtpriser på især søfragt og har derfor ikke direkte afsmittende effekt på bundlinen, skriver selskabet.

”De høje fragtpriser giver ikke en reel afspejling af vores udvikling. Vi fokuserer mere på mængder, aktivitetsniveau og markedsandele. Og her følger vi vores strategi og bevarer fokus på effektivisering, konsolidering og profitabel vækst.

Sidste år var kendetegnet ved god udvikling med nye aktiviteter og kontorer, der medvirkede til at løse kundernes behov. Det forudser vi fortsætter, da vi er kommet godt fra start og forventer at levere et bedre bundlinjeresultat i år end sidste år,” siger Søren Nørgaard Thomsen.

Blue Water forventer en lavere omsætning i 2023, men en højere indtjening.

Kilde: Blue Water.

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

15.09.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC sætter gang i millionbyggeri på Kragholmen

08.09.2026Maritimedanmark.dk

USTC samler 150 arbejdspladser i ny hub i Nordhavn

Annonce

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

06.07.2026Maritimedanmark.dk

Stigende optag på maskinmesteruddannelserne

04.07.2026Maritimedanmark.dk

Danish Pilot Service solgt

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Mia Verniere ny direktør for Sea Health & Welfare

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

26.06.2026Maritimedanmark.dk

58 nye skippere og skibsførere i Skagen

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle