Atlantic Petroleum betaler ikke sin gæld
Det færøske olieselskab Atlantic Petroleum skulle have betalt et afdrag på 19,5 millioner kroner på en gæld på i alt 58,5 millioner kroner til Eik Bank. Betalingen af afdraget skulle have fundet sted i løbet af december, og olieselskabet er i dialog med banken.
Gælden skulle tilbagebetales i tre lige store afdrag i december 2015, december 2016 og december 2017. Ledelsen er ved at forhandle med Eik Bank for at finde en løsning på problemet.
Desuden fører Atlantic Petroleum forhandlinger om salg af selskabets ejerandel af oliefeltet Orlando, der ligger i den britiske del af Nordsøen. Atlantic Petroleum har tidligere fortalt, at disse forhandlinger er afgørende for selskabets overlevelse.
Det færøske selskab har 29 olie- og gaslicenser i Storbritannien, Norge og Irland såvel som 32 produktionsfelter i den britiske del af Nordsøen. Derudover har selskabet et felt under udvikling.
Kilde: Atlantic Petroleum
