Arbejdet på Horns Rev 2 skrider frem

Der lykkedes i weekenden et kranskib at placerede fundamentet til den kommende transformatorstation på Horns Rev 2s sikkert på havbunden. Fundamentet sikres af fire store hjørnerør der bankes 28 meter ned i undergrunden.

Vejret drillede tidligere på ugen, men artede sig så godt, at det opankrede kranskib Matador 3 lørdag morgen klokken 6.30 var færdig med at placere fundamentet til transformatoren. Det skete på 13 meters dybde på en position ca. 30 kilometer fra kysten. En halv time senere løsnede arbejdssjakket de fire stropper, som fundamentet havde hængt i på den seks timer lange sejltur fra Esbjerg natten før.

Matador 3 overlod derefter efter sin position til fartøjet Sea Power, som kl. 16 var klar til at ramme de to første af de 40 meter lange pæle ned gennem fundamentets hjørnerør, hvilket skete i løbet af lørdag aften.

"Vejret var stort set ideelt, så det lykkedes at placere jacket inden for den tilladte tolerance på en meter", siger byggepladsleder Steen K. Nielsen, COWI

Først søndag over middag var vejrforholdene så gunstige, at Sea Power kunne flytte til den anden side af fundamentet og gentage proceduren med de to sidste pæle, der ligesom de første blev rammet 28 meter ned i havbunden.

Efter ramningen gik mandskabet straks i gang med at fjerne de to meter af pælene, som stak op over de fire hjørnerør. Når pælene er blevet kortet af endnu en gang et stykke nede i rørene, støbes rummet på ca. 15 cm mellem pæl og rør ud med beton.

"Udstøbningen sikrer os imod, at fundamentet flytter sig efterfølgende. Derefter gør vi i løbet af mandagen hjørnerørene klar til at modtage selve platformen, som efter planen skulle placeres sidst på ugen. Dårligt vejr betyder dog, at platformen må blive på kajen i Esbjerg, men vi venter på, at vinden arter sig", siger Steen K. Nielsen.

Kilde: Energinet.dk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

23.06.2026Maritimedanmark.dk

Gaseksplosion koster 13 mennesker livet

18.06.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler har afsluttet opsætningen af 100 havvindmøller

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Installationsskib grebet af vinden i Esbjerg Havn

02.06.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime får langsigtet servicekontrakt på tysk havvindmøllepark

29.05.2026Furuno Danmark A/S

Sponseret

Støjreducerende teknologi mindsker skaden på havmiljøet.

28.05.2026Maritimedanmark.dk

Tyra feltet sætter produktionsrekord

21.05.2026Maritimedanmark.dk

Havvind-udbud vækker optimisme efter krise

19.05.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler godt i gang med kæmpe-projek

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle