APM Terminals vil standardisere udstyr

Mærsks havneselskab APM Terminals går nu i gang med at standardisere udstyret i det halvt hundrede havne selskabet har, og er i gang med at etablere, over hele verden. Målet er at reducere omkostningerne og øge fleksibiliteten.

APM Terminals, som er verdens tredjestørste terminaloperatør målt på antallet af omsatte containere, køber hvert år terminaludstyr for meget store beløb. Ved at standardisere det udstyr der anvendes, venter APM Terminals at opnå betydelige stordriftsfordele ved køb af udstyr, uddannelse af medarbejdere, opbygnings af reservedelslagre osv.

Dertil kommer, at det vil blive meget lettere at flytte udstyr mellem havnene i takt med at efterspørgslen ændrer sig.

"Kunderne har brug enkel, pålidelig og omkostningseffektiv service, så de bedre kan konkurrere på markedet. Vores terminaldesign, udvikling og indkøb skal afspejle dette", siger APM Terminals Senior Vice President og chef for nye terminaler i Haag, Peder Søndergaard.

Kilde: APM Terminals

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Omfattende oprydningsarbejde efter tabte containere

10.09.2025Maritimedanmark.dk

67 containere i vandet fra skib i havnen i Long Beach

09.09.2025Maritimedanmark.dk

Stena Line overtager havnedrift i Letland

08.09.2025Maritimedanmark.dk

Port of Aalborg opjusterer efter stærkt halvårsresultat

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Gøteborg åbner ny containerrute til Asien

28.08.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals forlænger aftale med Kalundborg Havn

28.08.2025Maritimedanmark.dk

Landstrømsanlæg på Fredericia Havn i udbud

27.08.2025Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Høj Nordic Marine Contractor leverer stenarbejde i vestjysk havn

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle