APM Terminals fyrer 130 strejkende
APM Terminals (APMT) har fyret 130 havnearbejdere på sin stykgodsterminal i den peruvianske havn Callao, hvor en strejke har været i gang siden den 13. maj. Strejken har i den forløbne uge omfattet omkring 600 medarbejdere.
APM Terminals Callao, Peru.
”Visse medarbejdere har modtaget meddelelse om, at de er ikke længere har lov til at arbejde her. De pågældende havnearbejdere er udvalgt på grundlag af dopingtests samt deres fremmøde”, siger APM Terminals talsmand Tom Boyd til IHS Maritime.
Ifølge Boyd har der været seks strejker på havnen i løbet af de seneste ni måneder. Han fastholder, at fyringerne er lovlige i henhold til Perus arbejdsmarkedslovgivning.
Geraldo Honores, generalsekretær for fagforeningen SUTRAMPORPC, der er involveret konflikten, mener, det en radikal ændring af strategi fra APMTs side, da de to parter, sammen med Arbejdsministeriet, stadig forhandler om at finde en løsning.
En del af striden drejer sig om indførelsen af et nyt elektronisk vagtplanlægningssystem for havnearbejderne, ifølge APM Terminals. Fagforeningen mener, at systemet vil blive anvendt til at frasortere foreningsmedlemmer, samtidig er den utilfreds med ændringer i arbejdsgangene.
APMT afviser fagforeningens anklager med begrundelsen, at det nye system er mere gennemsigtigt, effektivt og mere retfærdigt for alle arbejdstagere. Desuden får brug af systemet, der giver adgang til dele af medarbejdernes baggrund, ifølge APMT, støtte fra den peruvianske regering.
”Det handler om at fjerne narkohandel, kriminel aktivitet og tyveri af gods, hvilket gør havnen til et mere sikkert miljø at arbejde”, siger Tom Boyd.
APMT har fået hjælp fra Perus flåde til at kompensere for den manglende arbejdskraft. Selskabet hævder, at strejken har været begrænset til dets stykgodsterminal, med minimal effekt på driften.
Fagforeningen påstår, at operationerne, herunder også containeroperationer, er blevet forsinket på grund af uerfarne arbejdere.
Kilde: IHS Maritime