APM Terminals forbereder åbning i Izmir
De sidste STS-kraner og RTG’er bliver leveret i december til containerterminalen i Izmir, der er Tyrkiets nyeste containerhavn med en årlig kapacitet på 1,3 millioner TEU. Containerhavnen åbner i første kvartal 2016 og vil kunne håndtere skibe helt op til 16.000 TEU.
Der er allerede leveret fem RTG’er og to STS-kraner, som vil kunne håndtere containerskibe på op til 16.000 TEU, og der kommer en ekstra STS-kran og fem ekstra RTG’er i december måned, så havnen i alt kommer til at råde over tre STS-kraner og 10 teknologisk avancerede RTG’er.
Den nye containerterminal bliver den største containerterminal i den ægæiske region og skal servicere Istanbul og det sydlige Tyrkiet. Tyrkiet har planer om at øge landets eksport til 500 milliarder dollar om året fra 2023, og her vil den nye containerterminal kunne spille en rolle.
Terminalen bliver drevet ifølge en 28 år lang koncessionsaftale, der er indgået med tyrkiske Petkim. APM Terminals Izmir vil have 700 meter kajer og 16 meters vanddybde, og der vil være mulighed for at udvide den årlige kapacitet til fire millioner TEU. Terminalen repræsenterer en investering på 400 millioner dollar og skaber 600 nye jobs.
Kilde: APM Terminals