Anholt Wind når 1.000 dage uden LTI

Den 2. februar 2015 kunne besætningen på CTV, crew transfer vessel, fartøjet ANHOLT WIND fejre tusind dage uden LTI, Lost Time Injury. Det vækker glæde hos de to skippere, Jackie Sørensen og Erik Karlsen, samt besætningsfolkene og A2SEA, der operer fartøjet.

”Hos A2SEA er vi meget stolte af Anholt Wind, der har opnået en milepæl med 1.000 dage uden en LTI. Denne milepæl er resultatet af en fremragende sikkerhedsindsats af alle. Det omfatter den kontinuerlige daglige indsats, hvor proaktivt arbejde med sikkerheden er en del af vores virksomheds DNA og hjælper os alle med at skabe en arbejdsplads uden hændelser og skader”, siger Kirsten Bank Christensen, Vice President, Group HSEQ.

Generelt er besætningen meget opmærksomme på hændelser og sørger for at påpege eventuelle situationer, der kunne udvikle sig i en negativ retning. Desuden har man et godt samarbejde med bl.a. DONG Energy på havnen i Grenaa.

Anholt Wind er indsat ved Anholt Havmøllepark i mellem Grenaa og kattegatøen Anholt sammen med Djurs Wind og Kattegat Wind. Alle skibe er ejet af DONG Energy og opereres af A2SEA. Anholt Wind blev taget i brug i 2012 under opførelsen af Anholt Havmøllepark og har lige siden transporteret folk frem og tilbage melem Grenaa og havmøllerne uden at blive ramt af uheld.

Kilde: A2SEA.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

25.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsadvokaten dropper sag om Maersks udledninger

24.02.2026Maritimedanmark.dk

Vestas har fået ny kæmpeordre i hus

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

19.02.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk uddybning af kabeltracé over Fehmarn Sund

06.02.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted overskud på 3,2 mia. kr.

05.02.2026Maritimedanmark.dk

Vestas går frem på top- og bundlinje

03.02.2026Maritimedanmark.dk

Ørsted kan genoptage arbejde på Sunrise Wind

28.01.2026Maritimedanmark.dk

Grønt lys til strøm fra hidtil største havvindpark

28.01.2026Maritimedanmark.dk

Cadeler sikrer aftale om fundamentinstallation til europæisk havvindprojekt

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR) (E-learning course - afholdes løbende)

Identify the types of waste generated from industrial and production processes. Identify the purpose of waste management plans. Recognize what constitutes the hierarchical regulatory framework for managing hazardous materials and waste. List the main objectives of the General Law for the Prevention and Integral Management of Waste (LGPGIR). Recognize the primary purpose of the International Convention for the Prevention of Pollution from Ships (MARPOL).

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course