Wrist køber op i USA
Verdens største leverandør af proviant m.m. til skibe og offshore, danske Wrist, køber den maritime leverandør, Delaware Ship Supply i New Jersey og styrker dermed sin tilstedeværelse langt den amerikanske østkyst.
Foto: Wrist
Opkøbet er et led i Wrist´s ambition om at udvide sit globale netværk inden for maritime services og forsyning, skriver selskabet i en pressemeddelelse.
“Vi er glade for at kunne byde Don Rush og hans kolleger i Delaware Ship Supply velkommen,” siger Jens Holger Nielsen, Group CEO i Wrist.
“Med mere end 100 års erfaring har Delaware Ship Supply opbygget et stærkt omdømme for levering af maritime forsyninger til amerikanske og internationale kunder i de største havne i New York, Pennsylvania, New Jersey, Delaware og Maryland. Jeg er overbevist om, at vores kunder vil få glæde af de samlede kompetencer og synergier mellem Wrist og Delaware Ship Supply.”
Opkøbet udvider Wrists nordamerikanske netværk, som i forvejen omfatter 11 lokationer, og giver kunderne bedre adgang til proviant, tekniske produkter og reservedelslogistik i regionen.
Delaware Ship Supply bliver fremover en del af Wrist-koncernen under navnet Wrist Delaware.
Wrist, der har hovedsæde i Aalborg, beskæftiger omkring 1.600 medarbejdere på 32 lokationer verden over.
-emte
