Wrist Group vil være dobbelt så stor

Bunkervirksomheden Wrist Group vil cementere sin position som en af verdens førende bunkervirksomheder. Det skal ske gennem tilkøb af nye virksomheder og en udvidelse af tankerflåden.

Der har været fuld fart på Wrist Group i mange år. Og ambitioner er ikke blevet mindre efter, at kapitalfonden Altor overtog virksomheden tidligere i år.

"Med Altor som ejer kan vi sætte hastigheden op og se på opkøb, som det ikke tidligere har været muligt for os at realisere. Wrist har platformen til at accelerere vækst", siger adm. direktør Jim Pedersen til Dagbladet Børsen.

Sidste år røg der 198 millioner kroner ind på bankbogen før skat uf af en omsætning på imponerende 25 milliarder kroner. Men de tal skal længere op. Planen er at fordoble virksomheden i løbet af fem år.

"Wrist Group står på tre ben, og alle enheder skal udbygges. Vi er allerede en international virksomhed, men positionen som en global virksomhed skal styrkes", siger Jim Pedersen til avisen.

Wrist har bestilt to nye bunkerskibe til levering i 2010 og overvejer at bestille yderligere 4 - 6 skibe. En samlet investering på omkring 100 millioner dollar,

Wrist Group har knap 1000 ansatte og godt 30 datterselskaber over hele verden.

Kilde: Børsen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

24.02.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC moderniserer campus på Kragholmen

16.02.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsstyrelsen på anklagebænken i Næstved

02.03.2026Maritimedanmark.dk

Kaotisk situation for skibsfarten i Mellemøsten

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Houthierne vil genoptage angreb mod skibsfarten

21.01.2026Maritimedanmark.dk

Hele Bornholm ramt af blackout

17.01.2026Maritimedanmark.dk

Monjasa i bæredygtigt partnerskab med Panama-kanalen

16.01.2026Maritimedanmark.dk

Blue Water Shipping overtager postvæsens speditionsaktiviteter

12.01.2026Maritimedanmark.dk

DSV sælger USA Truck

09.01.2026Maritimedanmark.dk

Landsretsdom sætter punktum i OW Bunker-sag

06.01.2026Maritimedanmark.dk

Maersk Tankers sælger Njord til V.Group

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle