Weco Shipping købt ud af Stena Weco
Det danske rederi Weco Shipping har trukket sig ud af det dansk-svenske tankskibsrederi Stena Weco, der blev skabt i 2011 som et 50/50 joint venture mellem Weco Shipping og Stena Bulk. Bruddet begrundes med, at de to rederiers ambitioner har ændret sig.
Stena Bulk overtager Weco Shippings ejerandel, og bliver dermed eneejer af Stena Weco der råder over en flåde på 65 skibe - hvoraf halvdelen er egne skibe. Stena Weco bevarer sit hovedsæde i Danmark.
”Efter seks succesfulde år har de to rederiers ambitioner for fremtiden ændret sig. Med Stena Bulks overtagelse af hele aktiekapitalen er situationen nu løst på en måde, der er til fordel for begge parter”, siger Erik Hånell, CEO i Stena Weco og Stena Bulk.
”Vi er stolte af at have været en del af Stena Weco, og vi er glade for at det har været muligt at finde en perfekt løsning for begge parter, også for fremtiden”, siger Johan Wedell-Wedellsborg, bestyrelsesformand for og ejer af Weco Shipping.
Weco Shipping består fremover af rederierne Weco Tankers, Weco RoRo, Weco Projects og Weco Bulk.
Stena Bulk råder over en flåde på godt 100 tankskibe, og er en del af den store svenske Stena Group, der sammenlagt har mere end 20.000 ansatte.
Redaktionen