Wärtsilä etablerer hovedkontor i Aalborg

Wärtsilä Danmark har med virkning fra den 1. november flyttet sit hovedsæde i Danmark til Aalborg. Flytningen fra Hirtshals skyldes bl.a., at værftsaktiviteterne sidste år blev solgt fra, så der ikke længere er så stor tilknytning til Hirtshals. Salgskontoret forbliver i København

”Når vi ser tilbage på processen, er vi kommet styrket ud af vores omstrukturering på trods af, at vi har afviklet vores værftsaktiviteter samt andre forretningsområder”, siger Claus Vogel, administrerende direktør, Wärtsilä Danmark.

”Wärtsilä Danmark har en stribe ny projekter på vej, som lover godt for fremtiden. Bl.a. skal Wärtsilä levere energibesparende dual-fuel motorer til en ny Samsøfærge”, siger Claus Vogel.

Det nye hovedkontor vil ifølge Wärtsilä gøre det lettere at tiltrække kvalificeret arbejdskraft fra større dele af landet. Dertil kommer at forbindelsen til Wärtsilä Danmarks søsterselskab, det nyindkøbte Wärtsilä Svanehøj i Svenstrup, vil blive styrket.

Flytningen af hovedkontoret markeres med en reception i det nye hovedkontor fredag den 29. november fra kl. 14 til 17. Klokken 15 kigger Jan Gintberg forbi og underholder.

Kilde: Wärtsilä Danmark

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

07.06.2026Maritimedanmark.dk

HD Hyundai vil bringe atomkraft til biltransportskibe

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Hård kritik af regeringens plan om passagerafgift på krydstogtskibe

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

03.06.2026Maritimedanmark.dk

Danske Maritime: Nyt regeringsgrundlag styrker forsvar, innovation og grøn omstilling

29.05.2026Maritimedanmark.dk

Terma buldrer frem i et marked med stor efterspørgsel

27.05.2026Maritimedanmark.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

26.05.2026Maritimedanmark.dk

Norske værfter går sammen om at bygge krigsskibe

20.05.2026Maritimedanmark.dk

Genindsættelsen af elfærge udsættes igen

20.05.2026Maritimedanmark.dk

USA rejser sag mod containerproducenter for prisaftaler

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle