Viking Supply mindsker underskud

Viking Supply Ships omsætning for 1. kvartal 2014 blev 311 millioner danske kroner mod 173 millioner i samme kvartal 2013. Resultatet efter skat blev et minus på 17,4 millioner danske kroner mod et minus i samme kvartal 2013 på 71,6 millioner, altså en klar forbedring.

Skibsdriften bidrager til omsætningen med 219 millioner kroner mod 142 millioner for kvartalet i. Tjenesteydelser og Ship Management segmenterne bidrager med 92 millioner kroner mod 69 millioner i samme kvartal 2013.

Den politiske situation i Ukraine og sanktionerne mod Rusland har hidtil ikke påvirket Viking Supply. En eskalerede situation kunne medføre negative konsekvenser for selskabets aktiviteter i Rusland. Det er imidlertid vanskeligt at underbygge sandsynligheden for og konsekvenserne af denne trussel.

Den gennemsnitlige rate for AHTS flåden i 1. kvartal 2014 var på 358.000 kroner mod 213.000 i 2013. For PSV flåden var den gennemsnitlige rate på 91.700 kroner mod 89.000 kroner i samme kvartal 2013.

Den gennemsnitlige udnyttelse for AHTS flåden i 1. kvartal var 68 procent mod 67 procent sidste år. For PSV flåden var udnyttelsen på 81 procent mod kun 63 procent i 1. Kvartal 2013. To af skibene i PSV -flåden (SBS Typhoon og Freyja Viking) drives på bareboat charter, hvor Viking Supply

ar købsoptioner. Vikin Supply vil udnytte købsoptionerne, med købsdatoer i midten af maj og begyndelsen af oktober 2014.

Som meddelt i regnskabet for 2013, har Viking Supply forhandlet en bareboat charter for to store nybyggede AHTS fartøjer. Disse forhandlinger er gået i stå, uden at der er indgået en aftale.

I første kvartal er AHTS flåden i Nordsøen steget med syv skibe, fem skibe fra andre regioner samt to nybygninger. Som et resultat, har raterne og udnyttelsen været lavere end forventet, bortset fra korte perioder, hvor alvorlige vejrforhold har forårsaget forsinkelser i driften.

I første kvartal var to fartøjer på time charter, mens seks fartøjer opererede i spotmarkedet i Nordsøen. Desuden har Tor Viking og Balder Viking været stand-by for isbrydning for de svenske søfartsmyndigheder, men har ikke varet på opgaver i løbet af kvartalet.

Markedet for PSV flåden i Nordsøen har været forholdsvis stabilt i første kvartal, men sæsonmæssig lav aktivitet i Nordsøen har forårsaget, at markedet har været lidt sløvt i perioden.

I første kvartal var fire VSS skibe på time charter, mens to VSS fartøjer opererede i spotmarkedet Nordsøen.

Antallet af skibe i spotmarkedet Nordsøen er steget mere end forventet. Nogle forventes dog at gradvist at forlade markedet for projektarbejde. Så der ventes en fortsat gradvis forbedring af markedet i løbet af sommeren.

Flere af de nuværende fartøjer på spotrater i Nordsøen spotmarkedet fartøjer er bundet til operationer i Rusland og en eskaleret politisk situation i Ukraine kan medføre konsekvenser for balancen på markedet.

For PSV segment, forventer vi, at markedet forbedres fremadrettet. Flere rigge ind i regionen vil føre til øget efterspørgsel, og kombineret med begrænset flådevækst bør balancen blive bedre i løbet af sommeren.

VSS fortsætter sine bestræbelser på at sikre langsigtede kontrakter inden for det arktiske offshore marked, og virksomheden er optimistisk med hensyn til fremtidige muligheder inden for segmentet.

Kilde: Viking Supply Ships

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

Annonce

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk i stor opjustering mandag aften

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Angrebet containerskib fortsætter sejladsen

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Equality and Diversity (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of the policies and practices that can help to ensure equality and diversity in the workplace. The course also provides knowledge and understanding on the legislation that underpins good practice, and the role that you play to promote fairness and compliance.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course