Viking Supply mindsker underskud

Viking Supply Ships omsætning for 1. kvartal 2014 blev 311 millioner danske kroner mod 173 millioner i samme kvartal 2013. Resultatet efter skat blev et minus på 17,4 millioner danske kroner mod et minus i samme kvartal 2013 på 71,6 millioner, altså en klar forbedring.

Skibsdriften bidrager til omsætningen med 219 millioner kroner mod 142 millioner for kvartalet i. Tjenesteydelser og Ship Management segmenterne bidrager med 92 millioner kroner mod 69 millioner i samme kvartal 2013.

Den politiske situation i Ukraine og sanktionerne mod Rusland har hidtil ikke påvirket Viking Supply. En eskalerede situation kunne medføre negative konsekvenser for selskabets aktiviteter i Rusland. Det er imidlertid vanskeligt at underbygge sandsynligheden for og konsekvenserne af denne trussel.

Den gennemsnitlige rate for AHTS flåden i 1. kvartal 2014 var på 358.000 kroner mod 213.000 i 2013. For PSV flåden var den gennemsnitlige rate på 91.700 kroner mod 89.000 kroner i samme kvartal 2013.

Den gennemsnitlige udnyttelse for AHTS flåden i 1. kvartal var 68 procent mod 67 procent sidste år. For PSV flåden var udnyttelsen på 81 procent mod kun 63 procent i 1. Kvartal 2013. To af skibene i PSV -flåden (SBS Typhoon og Freyja Viking) drives på bareboat charter, hvor Viking Supply

ar købsoptioner. Vikin Supply vil udnytte købsoptionerne, med købsdatoer i midten af maj og begyndelsen af oktober 2014.

Som meddelt i regnskabet for 2013, har Viking Supply forhandlet en bareboat charter for to store nybyggede AHTS fartøjer. Disse forhandlinger er gået i stå, uden at der er indgået en aftale.

I første kvartal er AHTS flåden i Nordsøen steget med syv skibe, fem skibe fra andre regioner samt to nybygninger. Som et resultat, har raterne og udnyttelsen været lavere end forventet, bortset fra korte perioder, hvor alvorlige vejrforhold har forårsaget forsinkelser i driften.

I første kvartal var to fartøjer på time charter, mens seks fartøjer opererede i spotmarkedet i Nordsøen. Desuden har Tor Viking og Balder Viking været stand-by for isbrydning for de svenske søfartsmyndigheder, men har ikke varet på opgaver i løbet af kvartalet.

Markedet for PSV flåden i Nordsøen har været forholdsvis stabilt i første kvartal, men sæsonmæssig lav aktivitet i Nordsøen har forårsaget, at markedet har været lidt sløvt i perioden.

I første kvartal var fire VSS skibe på time charter, mens to VSS fartøjer opererede i spotmarkedet Nordsøen.

Antallet af skibe i spotmarkedet Nordsøen er steget mere end forventet. Nogle forventes dog at gradvist at forlade markedet for projektarbejde. Så der ventes en fortsat gradvis forbedring af markedet i løbet af sommeren.

Flere af de nuværende fartøjer på spotrater i Nordsøen spotmarkedet fartøjer er bundet til operationer i Rusland og en eskaleret politisk situation i Ukraine kan medføre konsekvenser for balancen på markedet.

For PSV segment, forventer vi, at markedet forbedres fremadrettet. Flere rigge ind i regionen vil føre til øget efterspørgsel, og kombineret med begrænset flådevækst bør balancen blive bedre i løbet af sommeren.

VSS fortsætter sine bestræbelser på at sikre langsigtede kontrakter inden for det arktiske offshore marked, og virksomheden er optimistisk med hensyn til fremtidige muligheder inden for segmentet.

Kilde: Viking Supply Ships

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Royal Arctic Line fragter usædvanligt gods

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

Annonce

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Øjenvidne: Kaptajn og besætning de første til at forlade skibet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

10 savnet efter kollision i Marmarahavet

01.09.2026Maritimedanmark.dk

Rusland kan ikke løfte arktisk ekspansion alene

01.09.2026Maritimedanmark.dk

EU-styrke slår til mod mistænkt skyggeflådetanker

31.08.2026Maritimedanmark.dk

Sunket katamaranfærges besætning anholdt

31.08.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkiske specialstyrker dræber 14 pirater

30.08.2026Maritimedanmark.dk

Passagerskib kæntret - mindst 6 omkomne og mange savnes

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark