Verden som vi kendte den, er ikke længere

Regionalisering afløser globalisering

Erhvervsminister Morten Bødskov. Foto: Fotograf Steen Brogaard

Sikkerhed er mange ting, også i den maritime branche. I årtier har vi mest forbundet sikkerhed med tiltag, der reducerer risikoen for, at nogen kommer til skade. Eller sikkerhed der forhindrer, at udefrakommende bryder ind i de bygninger eller systemer vi har opbygget. 

Men der er også en anden, helt overordnet eksistentiel sikkerhed. En sikkerhed vi længe har taget for givet, men som ikke er det. Med Ruslands angreb på Ukraine er det igen tydeligt, at retten til et trygt liv og national selvbestemmelse er noget vi skal være parate til at kæmpe for. Den verden vi kendte, er ikke længere. 

Det gælder også i økonomien, hvor drivkraften i verdensøkonomien - globaliseringen - mister sin centrale rolle, og erstattes af regionalisering. Vi skal stadig tænke globalt, men vi skal handle ud fra en regional kontekst. 

At verden som vi kender den er grundlæggende forandret, var ledetråden i et indlæg som erhvervsminister Morten Bødskov holdt i forbindelse med Danske Maritimes Årsmøde i København, i slutningen af sidste måned.

”Den globalisering vi har kendt indtil nu, er grundlæggende forandret. Der er ingen tvivl om, at der i nogen tid har været stigende globale spændinger mellem amerikanerne og kineserne. Putins angreb på Ukraine er et andet element, der samlet set betyder, at den teknologibaserede globalisering, som vi har set indtil nu, er dramatisk forandret. Vi ser ind i en verden, hvor verdenshandlen fortsat udvikler sig, men hvor der vil ske en regionalisering af den globale handel. Det skal vi være opmærksomme på”, siger Morten Bødskov.

”En anden ting vi skal være opmærksomme på er, at tendensen til spændinger stiger og vil fortsætte med at stige. Der er huller i forsyningskæderne, problemer med leverancerne, der er ventetider og langsommelige sagsbehandlinger. Mere eller mindre bevidste benspænd, og de vil blive ved. De er en udfordring for store dele af det danske erhvervsliv. Derfor vil vi se ind i en regionalisering af produktionen og energiforsyningen. Og det kommer til at påvirke verdenshandlen”, siger erhvervsministeren.

Hvad kan og skal Danmark gøre i den situation?

”Vi skal være endnu skarpere på vores styrkepositioner. Og her spiller I, den maritime branche, en helt central rolle”, siger Morten Bødskov.

”Vi er i en tid, hvor verden forandrer sig, og hvor vi kommer til at se erhvervspolitik som sikkerhedspolitik. Fra dansk side vil vi meget målrettet gå efter at udvide vores markeder i forhold til de grønne produkter. Produkter som kan gøre os, og andre, uafhængige af Ruslands og Mellemøstens energiressourcer. Vi vil i langt højere grad samarbejde med amerikanerne for at skabe flere markeder for dansk industri, og vi kommer til at stille os i spidsen for en europæisk industripolitik, der har fokus på at sikre kritiske råstoffer. I sidste ende handler det om sikkerhed. Og hvad er det, der kan give os den sikkerhed: det er grønne energikilder, vedvarende energikilder. Og hvad er det vi har i Danmark - det er det, vi har”.

”Vi er i en tid, hvor verden forandrer sig, og hvor vi kommer til at se erhvervspolitik som sikkerhedspolitik”

Morten Bødskov, Erhvervsminister

Lotek A/S

Sponseret

Sikrer tryghed på havet

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Sikkerhed

Sikkerhed er forudsætningen for alt arbejde der udføres, også i den maritime branche. I dette Tema dykker vi ned i vidt forskellige aspekter af sikkerhed - på havet, offshore og eksistentielt. Udstyr der kan forhindre at brand opstår, udstyr der anvendes til at bekæmpe brand - og udstyr der skal forbedre sikkerheden. Og så giver Erhvervsministeren sit bud på den sikkerhed der omgiver os alle.

Relateret indhold

09.12.2025Maritimedanmark.dk

Cosco afgiver gigantisk ordre på nye skibe

09.12.2025Maritimedanmark.dk

Regelforenkling stor fordel for den maritime industri

02.12.2025Maritimedanmark.dk

Maritime iværksættere: Sensemakers vil gentænke overvågning til havs

02.12.2025Maritimedanmark.dk

Singapore-værft rejser modkrav mod Maersk i voldgiftssag

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Første ophugningsværft i Pakistan godkendt

24.11.2025Maritimedanmark.dk

Erria vinder nye millionkontrakter

19.11.2025Maritimedanmark.dk

Faaborg Værft fordobler overskuddet

19.11.2025Maritimedanmark.dk

Værfts-sammenlægning på vej i Kiel

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Aalborg Kommune søger skibsfører til Færger

Aalborg Kommune søger en skibsfører til varetagelse af sejlads ved overfarterne Hals-Egense og Aalborg-Egholm. Færgedrift er en del af infrastrukturen i Aalborg Kommune og formålet med den er at sørge for forbindelse for biler, passagerer og gods på de to overfarter. I det daglige løses opgaverne på færgerne af personalet i samarbejde med overfartslederen.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

31.12.2025

UFD/NIRAS

Maritim Rådgiver til The International Maritime Organization (IMO)

Spændende stilling som Maritim Rådgiver til The International Maritime Organization (IMO)

Ansøgningsfrist

16.12.2025

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Hans Følsgaard A/S

Key Account Manager / New Business Developer – MarineTech

Vil du drive teknisk salg til den maritime containerindustri – og være med til at udvikle fremtidens el-tekniske løsninger?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service ApS søger havnelodser til Skagen & Frederikshavn.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt med vores havnelodsninger. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og dygtige lodser.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Drug and Alcohol Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about the hazards and consequences of drug and alcohol abuse. You will be able to identify different types of addictive substances and the importance of a drug and alcohol policy. You will also be able to describe the purpose of an Employee Assistance Program and how to respond to inappropriate usage.

Dato

01.01.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.01.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.01.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.01.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Company Security Officer - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the stipulated level of knowledge required for candidates training as a Company Security Officer (CSO) in accordance with the stated minimum requirements for the Issue of Certificates of Proficiency for Company Security Officers as specified in MSC/Crirc.1154. This course is developed in accordance with the International Maritime Organisation (IMO) Model Course 3.20.

Dato

01.01.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.01.2026

Sted

Digital course