Væksten i Skagen kræver en bedre vej

Skagen vækster, og der er fortsat en positiv udvikling i aktiviteterne på og omkring havnen. Men den nuværende smalle hovedvej mellem Aalbæk og Skagen er en hæmsko for fortsat vækst og beskæftigelse. Den udfordring fik folketingsmedlem Christina Egelund (LA) til at slå vejen forbi Skagen Havn.

”Det er utrolig lærerigt for mig at komme ud og mærke, hvordan Skagens lokale erhvervsliv har fuld damp på kedlerne og skaber vækst og arbejdspladser i Nordjylland. Den virkelyst skal bakkes op, og vi må nu kigge nærmere på, hvordan vi kan støtte væksten, og om der er mulighed for at gennemføre de forholdsvis beskedne investeringer i baggrundsinfrastruktur, som man lokalt peger på som vitalt for yderligere vækst”, siger Christina Egelund.

Mandag eftermiddag bød havnedirektør Willy Hansen velkommen på Skagen Havn til Christina Egelund, der sidder i folketinget for Liberal Alliance i Nordjylland.

Det klare budskab fra de lokale virksomheder lyder, at udvidelsen af hovedvejen fra 2-sporet til 2+1-sporet vil frigøre et økonomisk vækstpotentiale, fordi den nuværende smalle vej er en reel hindring for deres vækstmuligheder. Den lange transporttid koster dem penge og lægger en dæmper på deres mulighed for at afsætte varer.

Havnedirektør Willy Hansen forklarer:

”Hovedvejen er den eneste mulighed for transport ad landjorden til og fra Skagen. Om sommeren kører der mindst 12.000 køretøjer i døgnet på strækningen. Ved trængsel kan virksomheder og borgere ikke benytte en anden vej. En relativt lille investering i en vejudvidelse på cirka 60 millioner kroner vil være et værdifuldt og konkret bidrag til vækst og beskæftigelse i en kommune i ”vandkantsDanmark."

Kilde: Skagen Havn

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Pladsmangel fører til yderligere udvidelser på Aalborg Havn

25.02.2026Maritimedanmark.dk

Skagen Havn indfører mobile miljøstationer

01.03.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-strædet i fokus: Mange skibe vender om efter trusler

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

23.02.2026Maritimedanmark.dk

Esbjerg Havn satser på droner i havnedriften

23.02.2026Maritimedanmark.dk

Rønne Havn må sætte landstrøm på pause

19.02.2026Maritimedanmark.dk

Port of Aalborg rykker ind i nyt hovedkvarter

18.02.2026Maritimedanmark.dk

Udvidet sejlrende til Nakskov taget i brug

17.02.2026Maritimedanmark.dk

Ny containerterminal i Aarhus forsinket

16.02.2026Maritimedanmark.dk

Aarhus Havn sætter ny containerrekord

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle