Vækst i handel kommer fra USA og EU

Verdensbanken har udgivet en ny rapport om udviklingen i verdenshandelen ”Global Economic Prospects 2014”, som hæver forventningerne til væksten i verdenshandelen. Som noget nyt forventer Verdensbanken, at det bliver såkaldte højindkomstlande som USA og EU, der kommer til at drive væksten frem. Det giver APM Terminals en konkurrencefordel.

APM Terminals Pier 400 i Los Angeles.

”Adskillige havne og terminaloperatører har en global tilstedeværelse, men APM Terminals’ globale terminalnetværk er den eneste havne- og terminalportefølje, som forener en bred geografisk balance med evnen til at håndtere kundernes behov over hele verden”, siger Jeff De Best, der er driftsdirektør hos APM Terminals.

Den samlede økonomiske vækst ventes nu at blive 3,4 procent i 2015 og 3,5 procent i 2016, hvilket er bedre end de hidtidige prognoser. Det, der for alvor kommer til at drive den økonomiske vækst frem, er USA og EU, og importen til disse regioner vil vokse fra 1,9 procent i 2013 til 4,2 procent i år og hele 5 procent til næste år.

APM Terminals er den førende terminaloperatør i Nordamerika med terminalaktiviteter i ni amerikanske havne, blandt andet APM Terminals Pier 400 i Los Angeles, som håndterede to millioner TEU i 2013. I Vesteuropa inkluderer porteføljen 12 faciliteter i ni lande med nye terminaler under udvikling i Rotterdam samt Savona-Vado i Italien. De amerikanske aktiviteter stod for 15,7 procent af selskabets samlede containervolumen i 2013, mens Vesteuropa og Skandinavien stod for 27,5 procent.

Mens APM Terminal har som et mål at gennemføre strategiske investeringer i de såkaldte emerging markets, er det for nuværende USA og Europa, der vejer tungest i APM Terminals’ portefølje, og her mener APM Terminals altså, at de har en konkurrencefordel i forhold til, at det er her, der bliver flest containere at håndtere.

Kilde: APM Terminals

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2025Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Høj Nordic Marine Contractor gennemfører oprensning ved tysk ø

13.09.2025Maritimedanmark.dk

Kiel Havn udvider igen kapaciteten for landstrøm

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Omfattende oprydningsarbejde efter tabte containere

10.09.2025Maritimedanmark.dk

67 containere i vandet fra skib i havnen i Long Beach

09.09.2025Maritimedanmark.dk

Stena Line overtager havnedrift i Letland

08.09.2025Maritimedanmark.dk

Port of Aalborg opjusterer efter stærkt halvårsresultat

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Gøteborg åbner ny containerrute til Asien

28.08.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals forlænger aftale med Kalundborg Havn

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle