USA planlægger militære reaktioner

Det amerikanske forsvarsministerium Pentagon har udarbejdet en liste over mulige militære svar, på det amerikanerne ser som et iransk angreb på to olietankere i Omanbugten torsdag. Et gengældelsesangreb er ikke umiddelbart forestående.

Efter en ordkrig mellem USA og Iran fredagen, er der relativt roligt lørdag morgen. Men under overfladen hersker der ifølge flere amerikanske medier hektisk aktivitet i de militære stabe i USA.

Generalerne har præsenteret Det Hvide Hus for en liste med mulige militære reaktioner, og de er nu i gang med at detailplanlægge de enkelte aktioner.

Et kombineret missil- og bombeangreb på Iran er en mulighed, men vurderes ikke at være sandsynligt på nuværende tidspunkt.

Det mest sandsynlige er mere defensive svar, som militært beskyttede konvojer gennem Hormuzstrædet, og proforma omflagning af tankskibe fra venligsindede lande til amerikansk flag, så angreb på tankskibene vil være et direkte angreb på USA – med deraf følgende konsekvenser.

Konvojsejlads vil dog kræve flere krigsskibe end USA umiddelbart råder over. Selv om den amerikanske flåde er stor, vil det være væsentligt for USA at få allierede i at deltage i en mulig flådebeskyttelse af tankskibssejladsen gennem det højspændte farvand.

I forhold til sine vestlige allierede er USA hæmmet af, at de fortsat er vrede på præsident Trump fordi han trak USA ud af Atomaftalen med Iran, og optrappede sanktionerne mod Iran - hvilket er den grundlæggende årsag til at konflikten er blusset op igen.

Omvendt kan de vestlige lande heller ikke nøjes med at se passivt til, når der sker militære angreb på deres handelsflåder.

Ud over den militære planlægning er der derfor - formentlig - også en hektisk diplomatisk aktivitet i gang imellem de vestlige hovedstæder i øjeblikket.

Redaktionen

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Fjernelse af brændstof fra sunket skib tæt på afslutning

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Kritik af IMOs Net-Zero klimamål tager til

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Hurtigfærgen Lilleøre taget ud af drift

16.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber endnu et narkoskib

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Redere blæser til kamp mod skibsbrande

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Sejler rundt med stadig flere tomme containere

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Stort fragtskib på grund i Arktis

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle