USA overvejer voldsomme gebyrer til kinesisk byggede skibe

USA´s handelsrepræsentation (USTR) har fremlagt et forslag om at pålægge kinesisk byggede skibe gebyrer på op til 1,5 mio. dollar for hvert eneste anløb til en amerikansk havn. Det skal ske for at bekæmpe Kinas dominans inden for skibsfart og især skibsbygning. Dansk ekspert er "målløs".

Det skal koste op til 1,5 mio. dollar at anløbe en amerikansk havn med et kinesisk bygget skib. Sådan lyder et forslag fra USA´s handelsrepræsentation.. Foto: Port Authority of New York and New Jersey

Det var USA´s tidligere præsident, Joe Biden, der satte handelsrepræsentationen i gang med at komme op med forslag, der skal minimere Kinas stadig stærkere rolle inden for inden for skibsfart og skibsbygning og styrke USA´s rolle. Nu er forslagene så landet på Donald Trumps bord.

Og forslagene er så vidtgående, at de efterlod den danske ekspert Lars Jensen fra Vespucci Maritime målløs, da han læste dem i fredags.

“Hvis hensigten er at øge omkostningerne for amerikanske importører drastisk og gøre USA's eksport ukonkurrencedygtig, vil dette forslag sandsynligvis gøre jobbet,” lyder det fra Lars Jensen i et opslag på LInkedin.

Forslaget vil straffe rederier, der benytter sig af kinesisk byggede skibe, hvilket stort set alle verdens største rederier gør.

Straffen vil efter forslagene medfører milliondyre gebyrer for hvert enkelt anløb af et kinesisk bygget skib. Og jo flere kinesisk byggede skibe, rederiet betjener sig af - jo større gebyrer.

Et andet forslag fra USTR opfordrer til, at amerikanske eksportører benytter sig af amerikansk-flagede skibe til tranporterne. Inden for syv år er det målet, at de skal transportere 15 pct. af den amerikanske eksport.

Nu skal Donald Trump tage stilling til, om han vil følge anbefalingerne.

Han har allerede sat en stopper for kinesiske investeringer i amerikanske havne.

Den nye America First Investment Policy, der blev offentliggjort af Trump-administrationen, fastslår, at USA ikke bør tillade Kina at overtage kritisk amerikansk infrastruktur, herunder skibsterminaler.

Kinas statsdrevne rederi, COSCO, har allerede investeret i havnen i Long Beach via sit datterselskab OOCL, skriver Splash.

-emte

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Hurtigfærgen Lilleøre taget ud af drift

16.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber endnu et narkoskib

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Redere blæser til kamp mod skibsbrande

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Sejler rundt med stadig flere tomme containere

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Stort fragtskib på grund i Arktis

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

13.09.2025Maritimedanmark.dk

DFDS-profilen Kasper Moos bliver ny CEO for P&O Ferries

12.09.2025Maritimedanmark.dk

DNV: Skibsfarten går ind i næste fase af grøn omstilling

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle