USA overvejer voldsomme gebyrer til kinesisk byggede skibe

USA´s handelsrepræsentation (USTR) har fremlagt et forslag om at pålægge kinesisk byggede skibe gebyrer på op til 1,5 mio. dollar for hvert eneste anløb til en amerikansk havn. Det skal ske for at bekæmpe Kinas dominans inden for skibsfart og især skibsbygning. Dansk ekspert er "målløs".

Det skal koste op til 1,5 mio. dollar at anløbe en amerikansk havn med et kinesisk bygget skib. Sådan lyder et forslag fra USA´s handelsrepræsentation.. Foto: Port Authority of New York and New Jersey

Det var USA´s tidligere præsident, Joe Biden, der satte handelsrepræsentationen i gang med at komme op med forslag, der skal minimere Kinas stadig stærkere rolle inden for inden for skibsfart og skibsbygning og styrke USA´s rolle. Nu er forslagene så landet på Donald Trumps bord.

Og forslagene er så vidtgående, at de efterlod den danske ekspert Lars Jensen fra Vespucci Maritime målløs, da han læste dem i fredags.

“Hvis hensigten er at øge omkostningerne for amerikanske importører drastisk og gøre USA's eksport ukonkurrencedygtig, vil dette forslag sandsynligvis gøre jobbet,” lyder det fra Lars Jensen i et opslag på LInkedin.

Forslaget vil straffe rederier, der benytter sig af kinesisk byggede skibe, hvilket stort set alle verdens største rederier gør.

Straffen vil efter forslagene medfører milliondyre gebyrer for hvert enkelt anløb af et kinesisk bygget skib. Og jo flere kinesisk byggede skibe, rederiet betjener sig af - jo større gebyrer.

Et andet forslag fra USTR opfordrer til, at amerikanske eksportører benytter sig af amerikansk-flagede skibe til tranporterne. Inden for syv år er det målet, at de skal transportere 15 pct. af den amerikanske eksport.

Nu skal Donald Trump tage stilling til, om han vil følge anbefalingerne.

Han har allerede sat en stopper for kinesiske investeringer i amerikanske havne.

Den nye America First Investment Policy, der blev offentliggjort af Trump-administrationen, fastslår, at USA ikke bør tillade Kina at overtage kritisk amerikansk infrastruktur, herunder skibsterminaler.

Kinas statsdrevne rederi, COSCO, har allerede investeret i havnen i Long Beach via sit datterselskab OOCL, skriver Splash.

-emte

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

29.11.2025Maritimedanmark.dk

To tankskibe brænder i Sortehavet

28.11.2025MARPRO Group

Sponseret

Rekruttering i den maritime branche

28.11.2025Svitzer

Sponseret

Tid til familien selvom du er på havet

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Danmark genopstiller til IMO Rådet for 2026-2027

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Singapore nu større flagstat end Hong Kong

27.11.2025Maritimedanmark.dk

ONE Henry Hudson tilbage i havn

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Sarfaq Ittuk får to år mere

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Det går den gale vej med punktligheden

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle