US Navy leder efter savnede

Den amerikanske flåde har deltaget i eftersøgningen af 32 besætningsmedlemmer fra tankskibet Sanchi, der savnes efter kollisionen med et kinesisk fragtskib lørdag aften i det østkinesiske hav. Ved kollisionen brød tankskibet i brand og i følge de seneste rapporter lækker det olie og har fået slagside.

Tankskibet Sanchi brander fortsat..

Den amerikanske flåde deltog i eftersøgningsarbejdet med et P-8A-fly, der gennemsøgte et område på 3.600 kvadrat sømil, men uden at finde nogle af de 32 savende besætningsmedlemmer.

Ifølge de kinesiske myndigheder blev redningsskibe øjeblikkeligt sendt til ulykkesstedet og de kæmper fortsat med at få ilden på det 164.000 dwt tankskib under kontrol. Skibet var lastet med 136.000 tons kondensater, da det kolliderede med det 76.000 dwt store tørlastskib CF Crystal i det østkinesiske hav 160 sømil ud for Shanghai.

CF Crystal fik kun skader på fronten ved kollisionen og er ikke i fare for at synke, mens Sanchi ifølge myndighederne fortsat lækker olie og har fået slagside til styrbord. Sanchi ejes Bright Shipping Ltd og opereres af National Iranian Tanker Co. (NITC)

Ialt otte skibe er indsat i eftersøgnings- og redningsoperationen.

Det vides endnu ikke, hvad der var årsag til kollisionen.

The @USNavy sent a P-8A aircraft attached to the ‘Fighting Tigers’ of Patrol Squadron EIGHT (VP-8) to assist in an international search and rescue (SAR) effort in the East China Sea following a collision between two commercial vessels. https://t.co/afZ7amKCPx

— 7th Fleet (@US7thFleet) January 8, 2018

Kilde: TradeWinds

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Stort fragtskib på grund i Arktis

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

13.09.2025Maritimedanmark.dk

DFDS-profilen Kasper Moos bliver ny CEO for P&O Ferries

12.09.2025Maritimedanmark.dk

DNV: Skibsfarten går ind i næste fase af grøn omstilling

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Trafikdirektør stopper efter få måneder på posten

12.09.2025Maritimedanmark.dk

CMA CGM kopierer Maersk og afviser ekstra gebyrer før nye amerikanske afgifter

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia bekræfter interesse for fusion med Torm

11.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk udfordrer COSCO på ruter i Asien

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle