Unifeeder oplever fremgang for Short Sea

Flere og flere virksomheder får øjnene op for muligheden for både at spare penge og belaste klimaet mindre ved at flytte deres containertransport fra lastbiler til skibe. Rederiet Unifeeder oplever en stor vækst inden for Short Sea Shipping.

”Vi oplever en vækst, der er tre-fire gange større på Short Sea-området end den almindelige vækst af samhandlen i området. Jeg tror, at væksten for det første skyldes, at flere er blevet opmærksomme på muligheden. Derudover er der penge at spare for virksomhederne, og som samfund har vi også en stor interesse i at flytte gods fra vejene og ud til søs, da det reducerer både CO2-udledningen og trængslen på vejene,” siger CEO i Unifeeder, Jesper Kristensen.

Unifeeders skibe kan laste op til 1000 containere, der dermed ikke skal flyttes af lastbiler på Europas i overvejen hårdt belastede motorvejsnet. Og som et grønt foregangsland er det vigtigt, at Danmark udvider nærskibstrafikken, mener Danske Rederier. Organisationen henviser til en undersøgelse fra Aarhus Havn lavet af COWI, som viser, at CO2-udledningen fra godstransport over en vis distance kan halveres, hvis godset fremover fragtes på havet i stedet for på vejene.

Ifølge undersøgelsen udleder en lastbil på en tur fra Aarhus til Hamborg ca. 18 kilo CO2 pr. ton gods, mens et skib på samme distance udleder under halvdelen af den CO2 pr. ton gods.

”Søtransport er oftest den mest energieffektive transportform, og vi skal derfor blive bedre til at tænke skibsfart ind, også når vi fragter gods mellem nabolande. De danske rederier er allerede frontløbere inden for nærskibsfart, og vi har flere medlemmer, der er lykkedes med at trække gods over på skibene de senere år. Vi skal trække på de gode erfaringer, så vi i fremtiden kan få endnu mere gods på vandet,” siger Jacob K. Clasen, der er direktør for Erhvervspolitik og Analyse hos Danske Rederier.

Unifeeder driver et fintmasket netværk, der forbinder mere end 100 havne i Nord- og Vesteuropa, og blev i 2018 købt af havneselskabet DP World for 4,9 mia. kr. fra Nordic Capital, der selv erhvervede rederiet i 2013 for godt 3 mia. kr.

Kilde: Danske Rederier

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.03.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-strædet i fokus: Mange skibe vender om efter trusler

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Houthierne vil genoptage angreb mod skibsfarten

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Færgekrig er brudt ud på Ærø - krav om stop for tilskud

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Express 1 kunne ikke klare kulden

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
GDPR Awareness - Global (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an understanding of the General Data Protection Regulations (GDPR), the rules and roles associated with the legislation, and what it means for you as an employee or employer. You will learn about personal data, how to protect it, and ways to identify and mitigate any potential risks at your company.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course