Underskuds-plaget havn får ny direktør

Hanstholm Havn, der kæmper med og store underskud efter havneudvidelsen til 600 mio. kr, har fået ny chef. Søren Zohnesen, der siden maj har været konstitueret direktør, er udnævnt til havnechef i den nye kommunale organisation, oplyser Thisted Kommune i en pressemeddelelse.

Søren Zohnesen er udnævnt til ny havnechef for Hanstholm Havn. Foto: Thisted Kommune..

Store underskud og en ny status som kommunalhavn fra årsskiftet er den virkelighed, som nu venter Søren Zohnesen med udnævnelsen til havnechef for Hanstholm Havn.

Men efter otte års ansættelse i havnen, senest som konstitueret direktør, ved Søren Zohnesen, hvad der venter ham.

“Vi har valgt Søren Zohnesen, fordi vi mener, han er den rette mand til den opgave, der nu venter. Han har et indgående kendskab til virksomheden. Han kender medarbejderne, kunderne og de samarbejdspartnere, som er vigtige for havnens videre udvikling. Og så har han et grundlæggende, indgående kendskab til det at drive en havn. De færdigheder har vi brug for,” siger direktør for Teknik, Erhverv og Beskæftigelse, Mogens Kruse Andersen, Thisted Kommune i forbindelse med udnævnelsen.

Hanstholm Havn har været igennem en turbulent tid efter udvidelsen af havnen. I fjor måtte der findes en ny formand, da den tidligere finansminister for Venstre, Kristian Jensen, takkede af efter blot et par måneder til fordel for posten som chef for Green Power Denmark.

Kort tid efter annoncerede havne direktør Nils Skebys sin afgang efter to år på posten og blev afløst af Zohnesen som konstitueret.

Og i december besluttede Thisted Kommune så at ophæve havnens status som selvstyrelsen og i stedet gøre den til en kommunal havn.

“Vi skal have styr på havnens økonomi og drift. Havnen er løbet tør for kapital, og lader vi tingene fortsætte som nu, vil havnens kassekredit bare vokse,” sagde Thisteds borgmester, Niels Jørgen Pedersen (V) til Nordjyske.

Overtagelsen betød, at kommunen skulle hente 63 mio. kr. op af kommunekassen for at indfri havnens kassekredit. Og så forventer kommunen, at der frem mod 2025 vil være et træk på 175 mio. kommunale kroner for at finansiere havnens underskud.

Nu bliver det så Søren Zohnesens opgave at sikre ro og kommerciel fremgang for havnen. Den tidligere fiskeskipper blev ansat som havneassistent i 2014 og avancerede siden til vicedirektør og driftschef, inden konstitueringen som havnedirektør.

“Ovenpå en turbulent tid er jeg både ydmyg og glad for at have fået muligheden for at være med til at indfri det potentiale, som jeg ser i Hanstholm Havn. I fremtiden skal vi være en moderne havn, der ud over at være Europas førende fiskerihavn også er en betydelig godshavn og en stærk spiller på markedet for den grønne omstilling,” udtaler han i pressemeddelelsen fra Thisted Kommune om udnævnelsen.

Kilde: Thisted Kommune.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

22.04.2026Maritimedanmark.dk

Rekordomsætning og fortsat vækst i Thorsminde Havn

21.04.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenørfartøj på præcisionsopgave i Sverige

Annonce

22.04.2026Maritimedanmark.dk

Endnu et angreb på skib ved Hormuz-strædet

22.04.2026Maritimedanmark.dk

Trump i ny kolbøtte - forlænger våbenhvilen

20.04.2026Maritimedanmark.dk

Gøteborg Havn indgår kontrakt om uddybning af Skandia Gateway

17.04.2026Maritimedanmark.dk

Aabenraa Havn går tilbage på top- og bundlinje

16.04.2026Maritimedanmark.dk

ADP melder om stærk fremgang i 1. kvartal

15.04.2026Maritimedanmark.dk

Havneudvidelse sendes i EU-udbud

10.04.2026Maritimedanmark.dk

Panamas præsident forsøger at glatte ud

09.04.2026Maritimedanmark.dk

Vindmøllegods sikrer rekord i Aalborg Havn

Jobmarked

Se alle

Teknika

Vi søger undervisere til el-autorisation

Teknika står midt i en spændende udvikling – fra at være en lokalt forankret maskinmesterskole til at blive en teknisk og maritim professionshøjskole for hele Østdanmark og Grønland.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Kalundborg Refinery A/S

Loading Master hos Kalundborg Refinery

Er du uddannet skibsfører, anden relevant maritim uddannelse eller har kendskab til industrien? Har du højt fokus på sikkerhed i alt, hvad du foretager dig? Så har du nu muligheden for at blive en del af Kalundborg Refinery som vores nye Loading Master på raffinaderiets egen havn.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

05.05.2026

Disko Line A/S

DISKO LINE A/S – 12 Pax-skipper til Diskobugten, Grønland

Vil du sejle i nok verdens smukkeste farvand til sommer – og samtidig spille en vigtig rolle i at holde Diskobugtens byer og bygder forbundet?

Område

Grønland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger navigatører/skibsførere

Kunne du tænke dig at have det smukke sydfynske øhav som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som navigatør/skibsfører på en af rederiet Ærøfærgernes fire færger.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.04.2026

Aarhus Havn A/S

Port Assistants til Danmarks største erhvervshavn

Vi er fortsat på udkig efter to nye Port Assistants, der sammen med et stærkt team bliver en del af vores døgnbemanding hos Aarhus Havn. Vi genopslår stillingerne, fordi vi endnu ikke har fundet de rette kandidater.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Tuberculosis Awareness Course - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with an awareness of tuberculosis in the workplace. You will learn the definition of tuberculosis and common symptoms. You will also be able to describe testing for tuberculosis, how to treat it, and how to avoid contracting tuberculosis.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working From Home - Information for Managers (E-learning course - afholdes løbende)

The purpose of this course is to provide managers with knowledge of best practice for managing a team of home workers. The course will cover some of the key requirements to successfully enable working from home, as well as information on enabling effective communication and managing wellbeing.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Working At Height (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course aims to equip you with essential knowledge and practices for safe working at height, including risk awareness, equipment use, safety controls, and hazard prevention.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Stroke Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The course includes information on the prevention and awareness of strokes. Also covering the symptoms of a stroke and how you can help if you recognize that someone is having a stroke.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course