Underskud i Hanstholm Havn i 2014

Den nye bestyrelse for Hanstholm Havn har været i gang med et økonomisk oprydningsarbejde i Hanstholm Havn, som betyder, at havnen er kommet ud af 2014 med et underskud på 40,7 millioner kroner mod et forventet nulresultat.

”Vi har taget det fuld skrald og gjort rent bord. Nu er det den rene forretning, vi kigger på. Hvis man ser isoleret på driften, går resultatet faktisk i nul”, siger Martin Vestergaard, bestyrelsesformand for Hanstholm Havn, der er en kommunal selvstyrehavn ejet af Thisted Kommune.

Hanstholm Havn fik ny bestyrelse i april 2014. I løbet af foråret fik den nye bestyrelse gennemført en uvildig revisorundersøgelse af forretningsgangene i havnen.

Revisorerne fra Ernst & Young konkluderede, at de bogførte aktiver i Hanstholm Havn var værdisat for højt. Det bevirkede, at bestyrelsen i efteråret bad havnens nye revisionsfirma Brandt Revision og Rådgivning om at gennemgå samtlige havnens anlægsaktiver i et tæt samarbejde med havnens medarbejdere.

Gennemgangen af havnens forskellige anlæg har bevirket, at der er sket en nulstilling af værdien på en række anlæg. Desuden er der sket ændring af restlevetiden for andre anlæg. Endvidere er de udgifter, som har været afholdt til havnens udvidelsesprojekt, blevet straksafskrevet.

Gennemgangen af anlæggene har medført, at egenkapitalen er nedskrevet med 38,5 millioner kroner i 2014-regnskabet, hvoraf havneudvidelsesprojektet tegner sig for 9,6 millioner kroner, mens 2,5 millioner kroner hidrører fra to EU-projekter, der blandt andet omfatter en analyse af mulighederne for at flytte transport af fødevarer fra landevej til søvejen.

Dertil kommer ekstraordinære udgifter på 1,5 millioner kroner i forbindelse med omstruktureringer af bemandingen på havnen.

Egenkapitalen i Hanstholm Havn er nu på knap 91 millioner kroner svarende til en soliditetsgrad på over 78 procent af de samlede aktiver, hvilket er en forbedring sammenlignet med året før. Mens bundlinjen går i rødt, har omsætningen på Hanstholm Havn til gengæld været knap 1 million kroner højere end budgetteret og knap 700.000 kroner højere end i 2013 som følge af flere fisk over kaj.

Som ny havnedirektør har Henrik Carstensen ansvaret for at gennemføre bestyrelsens langsigtede vækstplan for Hanstholm Havn. Her er målet en årlig vækst på minimum 10 procent indtil 2018 og en driftsindtjening på mindst 15 procent fra 2016.

”Det er en ambitiøs, men stadig realistisk målsætning”, siger Martin Vestergaard.

Kilde: Hanstholm Havn

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.06.2026Maritimedanmark.dk

Død efter kran kollapser på havn

26.06.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Klaptilladelser er blevet en flaskehals for danske havne

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Korsør Havn melder om forrygende måned

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Rekordinvesteringer i Esbjerg Havn i 2025

16.06.2026Maritimedanmark.dk

ADP passerer million tons gods på en måned

11.06.2026Maritimedanmark.dk

Powercon skal levere landstrøm til krydstogtskibe i Skagen

09.06.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Danske kræfter kæmpede mod vinter og is i omfattende tysk uddybningsprojekt

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Thulesen Dahl roser regeringens  havvindhandlingsplan

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle