Uheldsramt Maersk-skib venter på tilladelse

Maersk Eindhoven, der tabte 260 containere og fik beskadiget 65 på dækket under en storm på Stillehavet 17. februar kredser i øjeblikket rundt i japansk farvand og venter på tilladelse til at gå i havn ved APM Terminals i Yokohama.

Efter planen skulle det uheldsramte skib få lov at gå i havn på torsdag, hvor de beskadigede containere kan blive losset og skibet undersøgt nærmere, inden det igen indsættes på Maersk´s TP6 rute og sætter kurs mod Los Angeles.

Det var netop den overtravle havn på den amerikanske vestkyst, der var destinationen i sidste uge, da Maersk Eindhoven blev udsat for et motorstop på tre-fire minutter. Kortvarigt, men nok til at skibet begyndte at rulle så kraftigt i stormen i Stillehavet nordøst for den japanske kyst, at det tabte de 260 containere og fik beskadiget andre på dækket.

Tabet af containere skete blot en måned efter, at Maersk Essen tabte 750 containere - ligeledes i Stillehavet. Skibet gik efterfølgende til Mexico, hvor det er blevet repareret og lasten undersøgt. Først i går - mandag - satte det kurs mod Los Angeles, hvor det forventes at ankomme fredag.

Som talrige andre containerskibe, må Maersk Essen pænt vente udenfor den overbelastede havn - og forventes derfor først at genoptage sit loop den 4. marts.

Kilde: Splash.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk museum hæver britisk ubådstårn

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny kampagne skal fremme trivsel og respekt på danske skibe

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Soldater indkvartering forlader Nuuk

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Havvindmølleparker kan også producere fødevarer

29.05.2026Maritimedanmark.dk

LNG-tankskib sejler nord om Rusland

28.05.2026Maritimedanmark.dk

Lær mere om Danmarks ny havforskningsskib

27.05.2026Maritimedanmark.dk

Greenpeace advarer mod industriel udnyttelse af dybhavet

16.05.2026Maritimedanmark.dk

US Navy vil bygge nye slagskibe

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle