Udvisningssag kan ende ved domstolene

Ifølge Femern A/S vil det hollandske konsortium, der beskæftigede de 28 russiske søfolk på to russisk-registrerede slæbebåde, forventeligt have sagen behandlet ved domstolene. Konsortiet mener, at de internationale regler var overholdt. Der kan være en “ikke-uvæsentlig fortolkningstvivl”.

Der var ingen kære mor, da politiet i sidste uge anholdt de 28 russiske søfolk, der senere blev udvist af Danmark, fordi de ikke havde danske arbejdstilladelser.

Men deres arbejde på de russisk-registrerede slæbebåde, der arbejder for det hollandske entreprenørkonsortie FBC på Femern-byggeriet, kræver slet ikke danske arbejdstilladelser, mener FBC.

Politiet har tidligere været om bord to gange, uden at komme med bemærkninger om manglende arbejdstilladelser, fremgår det af en redegørelse til trafikminister Benny Engelbrecht, der er oversendt til Folketingets Trafikudvalg.

Her fremgår det også, at sagen muligvis ikke er lige til. En række danske regler tilsiger ganske vist, ifølge Udlændige- og Integrationsministeriet, “…at en udlænding skal være i besiddelse af en opholds- og arbejdstilladelse, hvis skibet tager fast ophold i dansk område”.

“Udlændinge skal foruden i de tilfælde, der er nævnt i udlændingelovens § 13, stk. 1, have arbejdstilladelse til arbejde på søterritoriet og kontinentalsoklen.” fremgår det af Udlændigelovens §23.

Men ifølge Kammeradvokatens redegørelse består der dog en “ikke-uvæsentlig fortolkningstvivl i forhold til rækkevidden af bestemmelsen i udlændingebekendtgørelsens § 23”.

Det handler bl.a. om, hvordan slæbebådenes arbejde skal beskrives i forhold til de regler, der er nedfældet i udlændingebekendtgørelsen, fremgår det.

Og FBC har ikke tænkt sig at lægge sig fladt ned. Tværtimod, fremgår det af redegørelsen fra Femern A/S til trafikministeren;:

“FBC har tilkendegivet, at konsortiet vil nægte at acceptere eventuelle bødeforlæg, samt at konsortiet vil gøre et erstatningskrav gældende overfor både de relevante myndigheder og Femern A/S i anledning af det. som konsortiet opfatter som en uberettiget politiaktion. Endvidere har FBC tilkendegivet at konsortiet forventer, at de russiske søfolk vil nægte sig skyldige i overtrædelse af de danske opholds- og arbejdstilladelsesregler, og at de russiske søfolk vil rejse krav om erstatning for uberettiget anholdelse og tabt arbejdsfortjeneste. På det grundlag må det på nuværende tidspunkt forventes, at sagen vil overgå til behandling ved de danske domstole.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

12.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankerater sætter rekord efter angreb ved Hormuz

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-trafik nede på syv skibe

Annonce

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-trafik nede på syv skibe

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Frigg Sydfyen sejler mod ophugning i Grenaa

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Kina på vej med arktisk containerrute til Europa

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde: ‘Vi får brug for flere skibe”

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Niels Smedegaard er nu formand for DFDS

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course