Udviklingsplan for Agger Havn vedtaget

Thisted Kommune har bevilget 1,2 millioner kroner til at gå videre med udviklingsplanen for Agger Havn. Planen, som fuldt realiseret løber op i 25 millioner kroner, har som formål at udnytte havnens potentiale både som erhvervsknudepunkt i kommunen og som turistmagnet.

”Projektet for Agger havn har stor bevågenhed, og gennemføres det fuldt ud, vil den kommunalt ejede havn, som i dag er nedslidt efter flere år, hvor der har været alt for få penge til den, få et hårdt tiltrængt løft”, siger Viggo Iversen, medlem af kommunens udvalg for miljø og teknik.

De 1,2 mio. kroner skal bruges til at påbegynde projekteringen af nogle af de arbejder, der indgår i masterplanen for Agger havn, som blev lanceret i foråret. Planen omfatter en uddybning af Agger Havn, etablering af nye spunsvægge samt nye molehoveder, el, vand og belysning samt etablering af rekreative arealer og velfærdsfaciliteter til en samlet pris af 15 millioner kroner.

I juli fik kommunen fire millioner kroner i støtte til projektet fra økonomi- og indenrigsministeriet. De kom fra puljen til medfinansiering af EU-projekter for vanskeligt stillede kommuner. De 1,2 millioner kommunale kroner skal bruges til at konkretisere de projekter, der indgår i projektets første fase med henblik på en licitation af arbejdet.

Kilde: nordjyske.dk

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Stor beredskabsøvelse på Hirtshals Havn

27.11.2025Maritimedanmark.dk

Ny terminal vokser frem i Aarhus Havn

24.11.2025Maritimedanmark.dk

Aarhus Havn forventer rekordmange krydstogtskibe

21.11.2025Maritimedanmark.dk

Esbjerg Havn løfter beredskabet med nyt kontrolrum

19.11.2025Maritimedanmark.dk

Verdens første elektriske 4x4 RoRo-traktor klar til havnene

18.11.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals investerer 550 mio. dollar i Bangladesh

18.11.2025Maritimedanmark.dk

Hamborg Havn fortsætter væksten

17.11.2025Maritimedanmark.dk

U-vending i Ankestyrelsen: Grønt lys til salg af færgehavn

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle