Tysk storbank vil helt ud af skibslån

Commerzbank, der er er Tysklands næststørste, vil nu helt ud af skibsfinansiering. Commerzbank har annonceret, at de af returneret bankens licens til at udstede skibspantebreve og vil af med sin portefølje på 4,5 mia. euro. af nødlidende skibslån.

Commerzbank er blot en af mange store tyske banker, der blev hårdt ramt af krisen i skibsindustrien og banken har siden 2012 reduceret sin portefølje af lån til denne sektor fra 20 mia euro til 4,5 mia. Euro. Og nu skal de sidste lån væk.

Commerzbank har forhandlet sig frem til en løsning med BaFin - det tyske finanstilsyn - om at kunne komme ud af skibsfinansieringen hurtigere, end reglerne ellers tillader. Commerzbank måtte have kunstigt åndedræt af den tyske regering i forbindelse med finanskrisen, der ramte banken hårdt. Og den er nu i gang med en restrukturering, der skal sikre den et mere solidt fundament, skriver Shipping Herald.

Skibsfinansiering har tidligere været en tysk paradedisciplin, hvor tyske banker har siddet tungt på udlånene.

Den tidligere direktør for tyske DVB Bank, Dagfinn Lunde sagde i efteråret, at ”tyske banker står for næsten 100 af de 400 milliarder dollar som shippingbranchen har lånt på verdensplan. Da skibsværdierne faldt blev disse udlån yderst giftige”.

Det har ikke bare Commerzbank, men også banker som HSH Nordbank, Nord Landesbank og DVB Bank, der alle var specialiserede i skibsfinansiering, måtte sande.

HSH Nordbank, der engang var verdens største på skibsfinansiering, er midt i en privatiseringsproces, der er en direkte følge af den støtte, som ejerne - delstaterne Hamburg og Schleswig-Holstein - blev nødt til at yde i forbindelse med finanskrisen. EU forlangte for at godkende den offentlige støtte til banken, at delstaterne efterfølgende bragte deres ejerandel på 85 pct. væsentlig ned. Den proces skal være afsluttet næste år.

Commerzbank oplyser, at de forventer at afhænde deres 4,5 mia. store porteføjle af nødlidende skibslån over de næste to år.

Redaktionen

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

Annonce

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankmarked slår alle historiske rekorder

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren om russisk provokation: “Vi vil ikke vakle”

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Pirater skræmt væk – andet skib frigivet mod løsesum

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sender fire ruter tilbage gennem Suez

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle