TV 2 og EB får alvorlig kritik for gidselsag

Pressenævnet giver TV 2 og Ekstra Bladet alvorlig kritik for dele af deres dækning af sagen om de seks søfolk fra det danske fragtskib Leopard, der i 838 dage blev holdt som gidsler af somaliske pirater.

Fra juli 2012 til maj 2013 skrev Ekstra Bladet næsten dagligt om de seks søfolk der blev holdt som gidsler i Somalia fra 12. januar 2011 til 30. april 2013. TV 2 bragte endvidere dokumentarudsendelsen, De danske gidsler – mareridtet i Somalia, få dage efter, at gidslerne var blevet frigivet.

Både Ekstra Bladet og TV 2 har bragt oplysninger om gidslernes personlige forhold under fangenskabet. De har også bragt fotos af gidslerne optaget under fangenskabet.

Kaptajnen på fragtskibet M/S Leopard har klaget til Pressenævnet over den måde, han er blevet fremstillet på i Ekstra Bladets kampagne og i udsendelsen på TV 2. Klager føler både sin personlige integritet og sit privatliv groft krænket ved at blive udstillet på en ydmygende og ærekrænkende måde – en fremstilling, han under tvang og trusler på intet tidspunkt kunne sige fra over for.

Pressenævnets afgørelser:

Pressenævnet finder, at kapringen af skibet M/S Leopard og dets besætning i Somalia og frigivelsen af gidslerne havde en klar almen samfundsmæssig interesse, der kunne begrunde omtalen af gidselsagen både under gidseltagningen og efterfølgende, da gidslerne var blevet frigivet. Nævnet finder i den forbindelse, at såvel hensynet til ytringsfriheden som hensynet til gidslerne har en særlig stor vægt ved omtale af sagen.

Ved afvejningen af på den ene side hensynet til den offentlige interesse, der var forbundet med sagen, og på den anden side hensynet til gidslerne, herunder til privatlivets fred, må det bl.a. indgå, om hensynet til den enkelte – og den krænkelse denne måtte blive udsat for – må vige for det overordnede formål at sikre gidslernes frigivelse. Efter Pressenævnets opfattelse påhviler det ved denne vurdering massemediet at godtgøre, at omtalen i den skete form vil kunne medvirke til, at gidseltagningen bringes til ophør.

Nævnet udtaler generelt om god presseskik, at et gyldigt samtykke til gengivelse af meget følsomme personlige oplysninger og billeder mv. ikke kunne gives under fangenskabet. Dette gælder, selvom dette må være blevet givet af gidslet flere gange under fangenskabet, og endda så sent som meget kort tid før frigivelsen. Kun hvis samtykket efterfølgende – da fangenskabet var ophørt og gidslets situation ”normaliseret” – utvivlsomt var blevet bekræftet af den pågældende, ville det være gyldigt.

Kritikken af Ekstra Bladet:

Pressenævnet har ikke mulighed for at vurdere, om Ekstra Bladets omtale og adfærd har gavnet frigivelsen, eller om omtalen har skadet gidslerne, herunder har medført en forlængelse af gidseltagningen. Ekstra Bladet har således ikke godtgjort, at kampagnen har medvirket til at bringe gidseltagningen til ophør eller har fremskyndet frigivelsen. Pressenævnets vurdering af Ekstra Bladets omtale og adfærd er sket i lyset heraf.

Nævnet finder, at Ekstra Bladets omtale af sagen fuldt ud kunne være sket uden at gengive de meget personlige og private forhold omkring gidslet. Herudover finder nævnet, at brugen af de mange billeder af gidslet ikke var nødvendig for at omtale gidselsagen. Gengivelsen af oplysningerne og de mange bragte billeder af gidslet, i en situation, hvor der ikke var meddelt et gyldigt samtykke, og hvor klager i størstedelen af tiden blev holdt som gidsel, findes derfor ikke berettiget.

Kritikken af TV 2:

Nævnet finder, at TV 2´s omtale af sagen kunne være sket uden brug af optagelserne af gidslet på meget tæt hold og uden at fortælle om gidslets meget personlige forhold, mens han blev holdt fanget i Somalia. Optagelserne, der indtryksmæssigt kan virke meget stærke på grund af billedernes karakter, findes således ikke at have været nødvendige for at omtale gidselsagen. Det var derfor ikke berettiget at gengive de optagne billeder m.v. i en situation, hvor der ikke var meddelt samtykke hertil.

Disse og andre forhold er i strid med god presseskik. Derfor får Ekstra Bladet og TV 2 alvorlig kritik.

Pressenævnet pålægger Ekstra Bladet at bringe nævnets resumé på en af de første sider inde i bladet. Ekstra Bladet skal samtidig henvise til dette på det meste af forsiden og ”spisesedlen”. Resuméet skal også bringes på ekstrabladet.dk. Pålægget skal ses i sammenhæng med den meget omfattende og langvarige kampagne.

Pressenævnet pålægger TV 2 at bringe nævnets resumé to gange. Dels i nyhedsudsendelsen kl. 19, dels i nyhedsudsendelsen kl. 22. Begge gange inden for de første fem minutter af udsendelsen.

Afgørelserne er truffet af et enigt Pressenævn.

Læs hele kendelsen om Ekstra Bladet HER

Læs hele TV2 kendelsen HER

Kilde: Pressenævnet

Maritimedanmark.dk

53,8 mio iskolde lager-m3 understøtter globale fødevarekæder

Relateret indhold

15.02.2025Maritimedanmark.dk

Skidt januar for fragtvolumener i DFDS

14.02.2025Maritimedanmark.dk

Amerikansk hangarskib kolliderer med bulker

14.02.2025Maritimedanmark.dk

Trump varsler nye “gensidige” toldsatser

13.02.2025Maritimedanmark.dk

Panama tilbageviser påstand fra Trump

13.02.2025Maritimedanmark.dk

Greenpeace i ny aktion mod russisk olietransport

12.02.2025Maritimedanmark.dk

Gotlandsbolaget løfter sløret for nyt navn

12.02.2025Maritimedanmark.dk

Wallenius Wilhelmsen leverer rekordresultat

12.02.2025Maritimedanmark.dk

Rusland truer med gengældelse hvis EU sætter hårdt ind mod skyggeflåden

Jobmarked

Se alle

Slagelse kommune

Skibsfører til Omøfærgen

Slagelse Kommune søger skibsfører til Agersø Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Omøfærgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

31.03.2025

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger assisterende overfartsleder

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega ved færgeriet på Fursund og ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Samsø Rederi

Trafikdirektør

Vi søger en dygtig, forretningsorienteret købmand med erfaring fra persontransport - evt. rederidrift.

Område

Østjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2025

ÆrøXpressen

ÆrøXpressen søger chefskipper

Er du frisk på udfordringer og klar til at tage roret på en færge i udvikling? Kunne du forestille dig. Det Sydfynske Øhav, som din kommende arbejdsplads? Så er det måske dig, vi leder efter!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

27.02.2025

Rohde Nielsen

Crew Manager

Do you want to be part of a growing industry in a global environment? We are looking for a new Crew Manager to set sail on a voyage with a life-changing carrier. Rohde Nielsen operates globally, and from our main office in Copenhagen, the crewing team supports the vessel and seafarers worldwide.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Alvina Shipping A/S

Skibsassistent med svendebrev

Er du skibsassistent med svendebrev, og har du lyst til at arbejde på vores skibe der sejler mellem København og Oslo?

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

DTU Aqua

Overstyrmand til havundersøgelsesskibet DANA

Kan du se dig selv arbejde på Danmarks største havundersøgelsesskib og være med til at gøre en forskel indenfor havforskning?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

16.02.2025

Aros Cruises ApS

Skipper til M/S Helene

Aros Cruises ApS søger en skipper til sejladser med turbåden M/S Helene.

Område

Østjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Tambour Towage A/S

Tambour Towage A/S søger besætning til vores nyindkøbte slæbebåd

Er du klar til en spændende rejse med varierede opgaver – fra langslæb i Middelhavet til havnebugsering og entreprenøropgaver i Nordeuropa? Så er dette jobbet for dig!

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

RelyOn

Timeansatte instruktører

Har du en uddannelse inden for det maritime, offshore eller brand & redning? Er du en udadvendt profil med flair for at formidle din viden, og vil du være en del af en organisation, hvor alle tager ansvar for at give vore kursister den bedst mulige læring og oplevelse?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
STCW - Proficiency in Fast Rescue Boats (afholdes løbende)

To give the deligate the knowledge and skills needed to safely crew an FRB. The course is acording to STCW-95, table A-VI/2-2.

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Advance Fire Fighting Refresh (afholdes løbende)

To refresh previous gained knowledge obtained in STCW advanced fire fighting certficate. Course Contents: - Special fire conditions - Management functions and principles - Extinguishing techniques - Emergency Contingency

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Fire Prevention and Fire Fighting Refresh (afholdes løbende)

To refresh previous gained knowledge obtained in STCW VI/1-2 basic safety training Course Contents: Limitation of fire hazards, Maintenance of emergency contingency, Behavior in situations involving fire, Extinguishing fire.

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
STCW -Proficiency in Survival Craft and Rescue Boats other than Fast Rescue Boats (afholdes løbende)

After completion of the course, the delegate must meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 Target Group: Persons to be included as the ships operating crew who must operate liferafts, lifeboats and man-over-board boats. Course Contents: Operation and construction of: - Liferafts - Lifeboats - Man-over-board boats - Life saving appliances Life-saving first aid, haemorrhage, shock and hypothermia.

Dato

16.09.2024

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

17.09.2024

Tid

16:00

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark