Tusinder af søfolk fløjet via København

Et år efter regeringen sammen med fagforeningerne og Danske Rederier fandt en måde at få skiftet besætninger på skibene trods rejserestriktioner har knap 3.000 søfarende fløjet via København. Ordningen fortsætter året ud.

Arkivbillede / Maersk Tankers.

”Jeg er stadig taknemlig over den hjælpende hånd, regeringen rakte os for et år siden. Ellers ved jeg helt ærligt ikke, hvordan vi skulle have fået vores gode folk ud og hjem fra skibene. Det var sejt at se, hvor hurtigt vi kan rykke i Danmark, når situationen kræver det”, siger Anne H. Steffensen, adm. direktør i Danske Rederier.

Ordningen tillod søfarende at anvende visa-reglerne på en måde, så de kunne få visum til at rejse gennem Danmark for at på- eller afmønstre i Danmark eller et af nabolandene.

Her et år efter har 2986 søfarende været gennem Københavns lufthavn, og de danske rederier bruger stadig ordningen ofte. For selvom det er blevet lettere at skifte besætninger verden over, så kræver det ofte en håndholdt indsats.

”Selvom der er fuld fart på udrulning af vacciner, og vi alle sammen i nogen grad har vænnet os til at leve med corona, så dukker der hele tiden nye varianter op, der lukker grænser ned og gør det vanskeligt for vores søfarende at komme til og fra arbejde. Derfor er jeg glad for, at ordningen er blevet forlænget. Nu håber vi på, at besætningshubben kan udvides med også at give mulighed for at vaccinere de besætningsmedlemmer, som kommer gennem hubben”, siger Anne H. Steffensen.

FAKTA: Der er oprettet særlige afdelinger til de søfarende i lufthavnen, så de ikke kommer i kontakt med andre, og det er muligt for udenlandske søfarende at blive testet for COVID-19 i Danmark. Desuden skal rederierne sørge for, at de søfarende kan blive isoleret på hoteller. Ordningen er blevet forlænget to gange. Indtil videre kører den året ud.

Kilde: Danske Rederier

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Styrmand anholdt i Korsør for spiritussejlads

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Containerskib sunket i Singapore Strædet

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Debatindlæg: Rederier er grønnere end deres rygte

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny europæisk flådestyrke under opbygning

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Laura Mærsk bunkrer ethanol i Rotterdam

06.06.2026Maritimedanmark.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

05.06.2026Maritimedanmark.dk

Spotrater eksploderer: Tidlig højsæson og kriser sender containerfragten i vejret

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle