TULUGAQ hjælper forskere fra DMI

Grønlandskutteren TULUGAQ har gennem de seneste par uger hjulpet forskere fra Danmarks Meteorologiske Institut med at indsamle vandprøver ud for Grønlands vestkyst. TULUGAQ sejler måleudstyret og forskeren DMI fra position til position.

Søværnet løser mange mindre hverv ved Grønland. Blandt de mere kuriøse er at være skib som platform for forskere fra DMI, der i samarbejde med Grønlands Naturinstitut indsamler vandprøver. Forskerne måler vandets temperatur og saltindhold.

Målingerne skal hjælpe med at danne et billede af havstrømmene i de grønlandske farvande. Disse har stor indflydelse på det marine liv, og dermed på fiskeriet, som fortsat udgør en stor del af den grønlandske økonomi.

Der er 30 stationer på åbent hav, fordelt på seks rækker spredt fra Kap Farvel i syd til Sissimiut (Holsteinsborg)i nord, en strækning på cirka 1300 sømil eller godt 2400km.

De ældste af disse ”serier”, som de omtales, har været målt kontinuerligt siden starten af 1950’erne.

De mange års målinger giver et unikt indblik i udviklingen i det marine miljø omkring Grønlands vestkyst. De senere år, fra 2003 og frem, er der tilføjet flere målestationer i fjordene omkring Sissimiut og Nuuk (Godthåb).

Prøverne tages på dybder fra cirka 60 meter og ned til cirka 1000 meter.

Kilde: Forsvaret

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

11.07.2026Maritimedanmark.dk

60 historiske sejlskibe Fyn rundt

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk museum hæver britisk ubådstårn

Annonce

25.07.2026Maritimedanmark.dk

Saudiarabisk skib angrebet i Det Røde Hav

23.07.2026Maritimedanmark.dk

Fragtskib på grund ud for Nyborg

12.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk-fransk fregatmøde i København

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Soldater indkvartering forlader Nuuk

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Havvindmølleparker kan også producere fødevarer

29.05.2026Maritimedanmark.dk

LNG-tankskib sejler nord om Rusland

28.05.2026Maritimedanmark.dk

Lær mere om Danmarks ny havforskningsskib

27.05.2026Maritimedanmark.dk

Greenpeace advarer mod industriel udnyttelse af dybhavet

Jobmarked

Se alle

DanPilot

Disponent med overblik og flair for effektivitet

DanPilot søger ny kvalificeret disponent til vores team bestående af snart 20 medarbejdere, som døgnet rundt, alle årets dage bemander disponeringen i DanPilot.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

09.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle