Torm indgår betinget aftale med bankerne

Torm har indgået en betinget aftale om henstand med betaling af afdrag og finansielle covenants på skibsfinansieringen indtil 30. april, med den koordinationskomité der repræsenterer rederiet banker.

Torm skriver i en meddelelse sendt til Fondsbørsen onsdag eftermiddag, at rederiet forventer, at aftalen om henstand vil blive ubetinget i løbet af de kommende dage.

Derudover har Torm indgået en betinget principaftale om en langsigtet finansiel løsning med bankgruppens koordinationskomite og de største ejere af indchartret tonnage.

Aftalen vil blandt andet stille arbejdskapital til rådighed og give betydelig henstand med betaling af afdrag og finansielle covenants på de eksisterende skibsfinansiering.

Som tidligere omtalt har Torm været i konstruktiv dialog med ejerne af den indchartrede tonnage vedrørende en restrukturering af rederiet kontrakter. Den betingede aftale med de største ejere af indchartet tonnage vil ændre kontrakterne permanent og tilpasse omkostningerne til det nuværende markedsniveau eller give mulighed for opsigelse af kontrakterne.

De største ejere af den indchartrede tonnage vil tilpasse raterne til det aktuelle markedsniveau indtil 30. april 2012, mens den betingede aftale færdigforhandles.

Bankerne og ejerne af den indchartrede tonnage vil, såfremt aftalerne færdigforhandles, tilsammen opnå en betydelig ejerandel i Torm, som følge af aftalerne om den langsigtede finansielle løsning.

Det forventes derfor, at de nye aktier i Torm vil medføre en betragtelig udvanding for eksisterende aktionærer. Holder denne del af aftalen stik, vil det formentlig betyder, at rederiets hidtige hovedaktionær, den græske skibsreder Gabriel Panayotides, mister kontrollen med det danske rederi.

Som led i en redningsplan for det i USA børsnoterede rederi Excel Maritimes, som Panayotides ligeledes kontrollerer, har han netop forpligtet sig til at indskyde 30 millioner dollar kontant plus aktier for yderligere 15 millioner dollar, i løbet af året.

Det er ikke sandsynligt, at Gabriel Panayotides herefter råder over kapital nok til også at nytegne aktier i Torm i en størrelsesorden der gør, at han kan beholde sin dominerednde indflydelse i Torm.

De nøjagtige konsekvenser for de eksisterende aktionærer vil blive fremlagt, når de endelige aftaler er blevet færdigforhandlet.

Aftalen er blandt andet betinget af en færdigforhandling af aftalegrundlaget, endelig godkendelse fra alle involverede parter, inklusive generalforsamlingens accept, samt underlagt bestyrelsens fortsatte pligter til at varetage alle interessenters forhold.

Kilde: Torm

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Containerflådens kapacitet runder skrapt hjørne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

Annonce

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Flere veteranskibe i Nyhavn

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Ny fragtrute til Falklandsøerne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Samsølinjen bygger kæmpe batteri på Samsø

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Royal Arctic Line fragter usædvanligt gods

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Øjenvidne: Kaptajn og besætning de første til at forlade skibet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Besætning forlader angrebet supertanker i Hormuzstrædet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

10 savnet efter kollision i Marmarahavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark