Torben Østergaard-Nielsen til modangreb på Ekstra Bladet

USTC Group og grundlæggeren har mistet tålmodigheden med Ekstra Bladet, og indgiver nu en klage til Pressenævnet. Torben Østergaard-Nielsen føjer sig personligt forfulgt og usagligt behandlet.

I en meddelelse opslået på USTCs hjemmeside hedder det bl.a.:

”Som aktør i dansk erhvervsliv anerkender vi fuldt ud, at kritisk journalistik er og skal være en naturlig og vigtig del af mediebilledet ... Ekstra Bladets dækning hen over sommeren har imidlertid taget en drejning, vi ikke kan sidde overhørig. Efter vores opfattelse har Ekstra Bladet anvendt en problematisk journalistisk metode, hvor fokus er flyttet væk fra den faglige substans og over på en personlig vinkling. Her genoplives ikke-historier og afsluttede sager ved at pakke dem ind i personlige angreb – en metode, vi senest har set i kabelskadesagen, og som vi mener strider mod god presseskik. Derfor har vi i dag klaget over Ekstra Bladet til Pressenævnet”.
Klagens fire hovedpunkter
1. UAFHÆNGIGE SAGER BRUGT TIL PERSONLIG HETZ
Omtalen af Torben Østergaard-Nielsen er i vid udstrækning sket i forbindelse med sager, som ikke har forbindelse til Nordic Waste A/S, og som ikke har nogen indbyrdes forbindelse. Ej heller har de nogen direkte forbindelse til Torben Østergaard-Nielsen andet end i kraft af hans bestyrelsesposter eller indirekte medejerskab af selskaberne. Det krænkende sprogbrug er anvendt kontinuerligt på tværs af dækningen af forskelligartede sager og på en sådan måde, at det ikke kan rummes inden for et eventuelt hensyn til den offentlige interesse. Det har i den forbindelse betydning, at der er tale om markant og grov sprogbrug, der ikke bruges af andre medier end Ekstra Bladet.
Tre eksempler på omtalte sager:
• Kabelskadesagen (Bornholm, 2022) – omtalt som personlig skandale trods manglende involvering
Ekstra Bladets artikler om sagen om kabelskaden ved Bornholm i 2022 omhandler i bund og grund Sø- og Handelsrettens dom over Uni-Tankers og Samus Swan. Dommen gav Uni-Tankers medhold i, at selskabet kun skal betale det beløb, som iflg. begrænselsesretten udgør 27 mio DKK. Torben Østergaard-Nielsen er ikke en del af Uni-Tankers’ direktion, og han har derved ikke været involveret i kabelskaden eller håndteringen. Alligevel har Ekstra Bladet valgt at rette dets omtale af sagen på Torben Østergaard-Nielsens person, hvor de har omtalt ham på en krænkende måde, som er i strid med de presseetiske regler og god presseskik.
• Fayard A/S – kritik af lovlig skibsservice i tråd med EU’s energipolitik
Torben Østergaard-Nielsen er alment bestyrelsesmedlem af skibsværftet Fayard A/S, som driver et reparationsværft ved Lindø på Fyn. Han har derfor ingen ejerinteresser eller bestemmende indflydelse på selskabet. Fayard servicerer blandet andet skibe, som sejler naturgas fra et naturgasfelt i Rusland, Yamal LNG, til Frankrig, Belgien og Holland. Ekstra Bladet har i høj grad kritiseret Fayards aktiviteter, selvom de er fuldt lovlige og i overensstemmelse med EU’s energipolitik.
• Jensens Bøfhus – årsregnskab brugt som anledning til at genoplive krænkende omtale fra Nordic Waste-sagen
Den seneste sag har været Ekstra Bladets dækning af Jensens Bøfhus’ årsregnskab, som de har brugt som løftestang til bringe ringeagtsytringer om Torben Østergaard-Nielsen, og komme med udsagn som relaterer sig til Nordic Waste-sagen, som intet har med Jensens Bøfhus at gøre. Ekstra Bladet omtaler Torben Østergaard-Nielsen som ”møgmilliardæren” og ”Danmarks mest forhadte milliardær”. Dertil kommer flere andre udsagn, som er i strid med de presseetiske regler og god presseskik.
2. FORVRÆNGNING AF FAKTA
Ekstra Bladet har fejlagtigt hævdet, at Torben Østergaard-Nielsen har ”efterladt en millionregning til danskerne” i kabelskadesagen – på trods af at han ingen rolle havde i sagen, og at Uni-Tankers allerede havde påtaget sig ansvar for det relevante erstatningsbeløb længe før rettens kendelse.
Sø- og Handelsretten fastslog, at Uni-Tankers A/S’ ansvar var ca. 27 mio. kr. Påstanden om en regning på 50 mio. kr. er udokumenteret og bestrides af Uni-Tankers, men læseren efterlades med indtryk af, at vurderingen er fakta. Disse fremstillinger er egnet til at vildlede læseren om både sagens faktiske forhold og Torben Østergaard-Nielsens rolle.
3. KAMPAGNELIGNENDE DÆKNING
Alene i juli 2025 har Ekstra Bladet bragt 11 artikler – heraf fire forsider – om Torben Østergaard-Nielsen på tværs af sager, der ikke hænger sammen.
Dette skal ses i lyset af, at Ekstra Bladet tidligere har anvendt aktivistiske virkemidler. Den 31. januar 2024 placerede mediet eksempelvis en stor bunke gødning (hestepærer) i en trailer foran Torben Østergaard-Nielsens private bopæl under sloganet ”Fjern dit lort, så fjerner vi vores”. Episoden blev filmet og bragt på Ekstra Bladets hjemmeside, hvor videoen stadig er tilgængelig.
4. EGNE OPFUNDNE ØGENAVNE
Ekstra Bladet anvender kontinuerligt øgenavne til især Torben Østergaard-Nielsen; navne som de fejlagtigt fremstiller som etablerede øgenavne i den brede offentlighed. Fakta er dog, at samtlige tilnavne er opfundet af Ekstra Bladet selv.
Brugen af disse navne er æreskrænkende og nedsættende. Hertil kommer gentagne brug af fotos taget ved en opsøgende konfrontation under en messe i Paris uden Torben Østergaard-Nielsens samtykke samt billeder af hans private bolig, selvom han har adressebeskyttelse og tidligere har modtaget trusler. Disse virkemidler tjener ikke et sagligt oplysningsformål, men bruges til at forstærke et negativt, personligt og vedvarende narrativ.
Selskabet runder meddelelsen af med at skrive:

”Vi anerkender fuldt ud pressens ret til at publicere kritiske historier om erhvervslivets aktører. Men Ekstra Bladets sprogbrug, vinkler og kampagnemæssige gentagelser er nu gået ud over, hvad der med rimelighed kan forsvares som kritisk journalistik og har taget karakter af personlig hetz. Vi mener, at denne form for dækning er i strid med de presseetiske regler om respekt for personlig anseelse, korrekt information og klar adskillelse af fakta og vurderinger. Kombinationen af nedværdigende sprog, iscenesatte, konfronterende billeder og ukorrekte eller mangelfuldt dokumenterede oplysninger skaber en uberettiget og krænkende fremstilling, som går videre end, hvad der kan begrundes med offentlighedens interesse i kritisk journalistik”.

Ekstra Bladets chefredaktør Knud Brix mener ikke, at Ekstra Bladet er gået for langt i sin dækning:

”Overhovedet ikke - og vi har tænkt os at fortsætte vores kritiske dækning. Når det er relevant, vil vi selvfølgelig også forbeholde os retten til at fortsætte traditionen med at give folk navne, som jeg synes, det er på sin plads her”, siger Knud Brix i en kommentar til sin egen avis.

”Torben Østergaard-Nielsen virker som en meget ømskindet mand, og det har han selvfølgelig ret til at være. Men vi er jo ikke sat i verden for at tækkes kontroversielle milliardærer, og det er ikke nødvendigvis meningen, at han skal kunne lide vores dækning. Vi står på mål for den, og jeg mener bestemt, at den kan tåle en granskning i Pressenævnet”, siger Knud Brix.

-mauh

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

25.08.2026Maritimedanmark.dk

Maersk skruer op gennem Suez

25.08.2026Maritimedanmark.dk

Læsø dropper plan om ny elfærge

Annonce

25.08.2026Maritimedanmark.dk

Torm henter erfaren finansprofil ind i bestyrelsen

25.08.2026Maritimedanmark.dk

Pirater holder over 90 søfolk fanget

24.08.2026Maritimedanmark.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

24.08.2026Maritimedanmark.dk

Maersk-rederi får del i milliardkontrakt fra det amerikanske militær

24.08.2026Maritimedanmark.dk

22 søfolk savnes efter forlis

23.08.2026Maritimedanmark.dk

Torben Carlsen ny bestyrelsesformand for Ofiniti

21.08.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen skærer i antallet af daglige passager

20.08.2026Maritimedanmark.dk

Skyggetanker kapret i Adenbugten

Jobmarked

Se alle

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Styrmand til Agersø-Omøfærgerne (tidsbegrænset stilling)

Slagelse Kommune søger en styrmand til Agersø-Omøfærgerne – mere specifikt Omøfærgen.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Kaptajn (Chefskipper) til Grenaa-Anholt Færgefart

Vil du stå i spidsen for en af Danmarks vigtigste færgeforbindelser og være med til at sikre livlinen til Anholt?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

25.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Skibsfører/styrmand til Færger som afløser

Aalborg Kommune søger skibsfører/styrmand til Færger som afløser på fuld tid med mulighed for fastansættelse.

Ansøgningsfrist

09.09.2026

Esbjerg Havn

Esbjerg Havn søger havneassistent

Stillingen er tidsbegrænset til 12 mdr. med mulighed for forlængelse.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

27.08.2026

Ærøfærgerne

Maskinmester til moderne eldrevne færger

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser, og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og CO2-neutral overfart. Vi søger en teknisk stærk maskinmester, der har lyst til at være med til at drive og vedligeholde fremtidens grønne maritime teknologi.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.09.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Maintenance, Care and Storage of Work Tools and Equipment (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Understand the regulatory framework for the maintenance, care, and storage of work tools and equipment, understand the basic classification of work tools and equipment, classify work tools and equipment according to the type of energy they use, identify hazards and risks associated with different types of work tools and equipment, list some general preventive measures for working with tools.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course