To tyske rederier på stor-opkøb sammen

To af Tysklands største rederier, Richmers Group og Schulte Group, går nu sammen om et nyt partnerskab - Quayside Maritime Partners - der skal opkøbe skibe der udbydes til lave priser under krisen, for derefter at sælge dem igen med fortjeneste når opsvinget kommer.

”Partnerskabet gør det muligt for Quayside Maritime Partners at operere alle typer af skibe på optimal vis, såvel teknisk som kommercielt”, siger Ian Beveridge, CEO i Schulte Group.

I første omgang vil det det nye selskab opkøbe Panamax containerskibe, men planen er at selskabet hen ad vejen vil opkøbe skibe fra alle segmenter – inklusive tankskibe, bulkskibe og offshore support fartøjer.

Richmers Group og Schulte Group, der begge har hovedsæde i Hamborg, er i dag hhv. det 3. og 10’ende største rederi i Tyskland, og driver en samlet flåde på 800 skibe.

Philipp Wunschmann fra Rickmers Group og Dietrich Schleicher fra Schulte Group kommer til at stå i spidsen for Quayside Maritime Partners.

Det nye jointventure skal dog først godkendes af de tyske myndigheder.

Kilde: Tradewinds

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

Annonce

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg vil have ny færge til Egholm

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Goldman Sachs: Olieprisen kan stige til 120 dollar

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle